Abdullah Gül, IMF hakkında konuştu

Abdullah Gül, IMF hakkında konuştu.10267
  • Giriş : 31.05.2009 / 08:15:00

Gül, Türkiye'nin IMF ile yürüttüğü müzakerelere ilişkin, ilk kez konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Şiddet ve terör olduğunda herkes topyekun kınar ve herkes bunun karşısında açık bir şekilde durursa, o zaman bu programlara devam etme cesareti olur'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Tacikistan resmi ziyaretinin ardından, Ankara'ya dönüşünde, uçakta, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, bir gazetecinin, Çukurca'daki mayın saldırısının ardından DTP'nin açıklamalarının tatmin edici olup olmadığını sorması üzerine, açıklamaların hepsini takip edemediğini ancak bu tip olayların önemli olduğunu belirtti. Gül, ''Bunların hiç olmaması gerekir. Bu tip acılar söz konusu olursa da tüm vatandaşlarımızın, Meclis'te grubu olsun olmasın siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin önce acıyı paylaşması, daha sonra da bunların hiç tekrarlanmaması için bunları yapanlara karşı tepkilerini koyup, kınamasını göstermesi gerekir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, bu tip saldırıların, kendisinin ''tarihi fırsat değerlendirmesine'' nasıl etki edeceği yönündeki soru üzerine de ''Şiddetin, terörün, kanın olduğu yerlerde demokratik açılımlar standartlarını yükseltmek daima zordur. Bu her yerde böyledir. Ben bu konulara o yüzden hep dikkat çekiyorum ama şiddet ve terör olduğunda herkes topyekun kınar ve herkes bunun karşısında açık bir şekilde durursa o zaman bu programlara devam etme cesareti olur'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'e, bu çerçevede siyasi parti liderleri ile bir araya gelip gelmeyeceğinin Sorulması üzerine de Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderleriyle Meclis'te temsilcisi olan partilerle ve önemli siyasetçilerle görüştüğünü belirterek, bu görüşmelere devam edebileceğini ifade etti.

Gül, ''Parlamento dışındaki siyasi partilerle de görüşebilir misiniz?'' sorusuna, ''Evet'' diye yanıt verdi.

Türkiye'nin IMF ile yürüttüğü müzakerelere de değinen Cumhurbaşkanı Gül, bunların gözü kapalı yapılacak işler olmadığını belirterek, ''Ekonomi yöneticileri bunları enine boyuna tartacaktır. Nihayette IMF paraları hibe de değil. Bir baskı oluşturmamak gerekir. Ekonomi yönetenler en iyi şekilde müzakereleri yapıyorlardır.''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hiçbir hükümetin, hiçbir meclisin Türkiye'nin ulusal menfaatleri aleyhine iş yapmayacağını söyledi.

Gül, Tacikistan resmi ziyaretinin ardından, Ankara'ya dönüşünde, uçakta heyetteki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, ''krizde dibin görülüp görülmediğinin'' sorulması üzerine, Türkiye'nin en önemli konularından birinin ekonomi olduğunu belirtti.

Dünyadaki genel eğilim takip edildiğinde ekonomilerin karanlık dönemden çıkmak üzere olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldığını ifade eden Gül, krizin esas ülkelerinde, ABD ve Avrupa'da önemli ortak kararlar alındığını kaydetti. Gül, Türkiye'nin içinde bulunduğu G20'lerin iyi bir işbirliği yaptığını söyledi.

Krizin sebebinin Türkiye olmadığını vurgulayan Gül, kuvvetli bankacılık sektörü sayesinde ülkenin daha iyi şartlarda krize yakalandığını dile getirdi. Türk ekonomisinde de canlanma ve hareketlenmenin yeniden başladığına işaret eden Gül, oda birlikleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının teşvik edici kampanyalarını takdirle izlediğini ve desteklediğini bildirdi.

Ekonominin psikolojik bir boyutunun da olduğuna dikkati çeken Gül, Türkiye'de psikolojinin çok kolay bozulabildiğini anlattı. Gül, vatandaşların ''kriz var'' diye harcamalarını bekletmemesini isteyerek, bunun müsriflik olmayacağını, ihtiyaçların karşılanması gerektiğini vurguladı.

Krizden en çok etkilenen sektörler arasında otomotivin bulunduğunu anlatan Gül, ihracat ve ithalatın düşmesiyle biriken stokların vergi indirimleriyle eritildiğini belirtti.

MAYINLI ARAZİLERİN TEMİZLENMESİ

Gül, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili yasa tasarısının komisyona geri çekildiğinin anımsatılması üzerine, bu konularda bilgilendirmenin çok önemli olduğunu dile getirerek, ''Bu konular üzerinden eğer çok siyaset olursa o zaman yapılamaz. Böyle birşey olmamalı, bu güzel araziler 10-20 yıl daha bu hale terk edilmemeli. Bu verimli araziler Türk ekonomisine kazandırılmalı'' dedi.

Mayınların temizlenmesinin teknik bir konu olduğuna vurgu yapan Gül, ''Siyasi açıdan da Türkiye'nin ulusal menfaatlerinin aleyhine hiçbir hükümet, hiçbir meclis bir iş yapmaz'' diye konuştu.

Türkiye-AB ilişkilerinin sorulması üzerine Gül, reform izleme grubunun uzun bir aradan sonra toplandığını belirterek, bu toplantıların önemli olduğunu ifade etti. Meclis tatile girmeden bazı önemli yasaların çıkartılabileceğine inandığını kaydeden Gül, bunların ilerleme raporu çıkarılırken olumlu etki yaratacağını söyledi.

''ABD ÜSLERİ, KIRGIZİSTAN'IN KENDİ MESELESİDİR

Ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Orta Asya'nın ve Türkiye'nin bu bölgeyle olan köklü bağlarının önemine dikkati çekerek, göreve geldikten sonra ilk yurt dışı seyahatlerini Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan'a gerçekleştirdiğini, mevsim şartları nedeniyle Kırgızistan ve Tacikistan'ı ziyaretlerinin bu yıla kaldığını kaydetti.

İki ülkeyi kapsayan resmi ziyaretinden memnun döndüğünü dile getiren Gül, Özbekistan ile de ilişkilerin en iyi şekilde gelişmesini arzu ettiğini vurguladı.

Türk Cumhuriyeti sayılmasa ve dilleri Farsça da olsa Tacikistan'ın Türkiye'nin kültür hayatına katkıları bulunduğunu söyleyen Gül, ülkedeki iç savaş döneminde burada büyükelçiliğini kapatmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu ve bunun takdir edildiğini anlattı.

Kendisine ve heyetine her iki ülkede de büyük konukseverlik gösterildiğini ifade eden Gül, siyasi ilişkilerin, kültür ve eğitim alanındaki işbirliklerinin gündeme geldiği ziyaretlerde, özellikle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin üzerinde durulduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan'daki ABD üslerinin kapatılıp kapatılmamasının görüşmelerde gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, ''Bu konu tamamen Kırgızistan'ın kendi konusu, kendi meselesidir. Herhangi bir şekilde bu konuyla ilgili bir şeyimiz söz konusu değildir. Bağımsız olan ve egemenliğine sahip olan ülke kendi kararlarını alır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*