Abdullah Gül, liderlerle buluştu

Abdullah Gül, liderlerle buluştu .19064
  • Giriş : 06.07.2008 / 09:53:00

Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in, Astana'nın başkent oluşunun 10. yıl dönümü kutlama törenleri için Kazakistan'da bulunan liderler onuruna verdiği kahvaltıya katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahvaltı, Akorda Sarayı'nda basına kapalı olarak gerçekleşti. Gül, kahvaltının ardından Nazarbayev ile baş başa 40 dakika görüştü.

Devlet Başkanı Nazarbayev'in hemen her aşamasıyla yakından ilgilendiği kutlamalar çerçevesinde verilen iki önemli yemekte Türk Aşçıbaşı Birol Dinçli'nin imzası var. Nazarbayev'in bu sabah Akorda Sarayı'nda lidere verdiği kahvaltı ve akşam vereceği gala yemeği için Avrupalı ve Asyalı şeflerin mönüleri arasından Dinçli'nin mönüsü tercih edildi.

Astana'da 10 yıldır faaliyet gösteren Okan Intercontinental Otel'in mutfak şefi olan Birol Dinçli, Avrupa ve Asya'daki çok sayıda beş yıldızlı otelden alınan mönüler arasından, Nazarbayev ve danışmanları tarafından kendi mönülerinin seçildiğini söyledi. Kahvaltının yanı sıra bu akşam Nazarbayev'in evinde vereceği özel gala yemeğini de Dinçli ve ekibi hazırlayacak.

Yemek için Türkiye'den özel olarak balık getirildi. Etlerin Avustralya'dan, bazı sebze ve meyvelerin de Dubai'den getirildiği yemeğin mönüsünde, dünya mutfaklarından örneklerin yanı sıra, Adana kebap ile kuzu şiş de yer alacak. Kahvaltı ve yemekte kullanılacak malzemeler, özel cihazlarla mikrop testinden geçirildikten ve laboratuvarda hijyen açısından denetlendikten sonra doktor tarafından da kontrol edildi.

-ASTANA'DA KUTLAMALAR SONA ERİYOR-

Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra 8 konuk ülkenin liderlerini de ağırlayan Astana'da, kutlamalar bu akşam sona eriyor. Kutlamalar çerçevesinde kent meydanlarında kurulan sahnelerde konserler veriliyor, çocuklar için eğlenceler, yarışmalar düzenleniyor. 4. Uluslararası Astana Müzik Festivali'nin yanı sıra tiyatro gösterileri ve sergiler de kutlamalara renk katıyor.

Etkinlikler, akşam saatlerinde Astana'nın en önemli simgelerinden biri olan Akorda Meydanı'ndaki ''Astana'dan Sevgilerle'' adlı kapanış töreni ve Merkez Parkı'ndaki havai fişek gösterisiyle sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious