Abdullah Gül, Lübnan'a gitti

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Gül, Lübnan'a hareketinden önce İsrail'e Hizbullah lideri Nasrallah'ın yerini MİT'in verdiği yolundaki iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, "Kesinlikle söz konusu değil. Gazete haberleri çıkabilir. Dünyanın her tarafında çıkan her türlü gazetedeki bütün detayları takip etme bunları cevaplandırma durumunda değiliz. Açık net bir şekilde söylüyorum böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan'a hareketi öncesi Ankara Esenboğa Havalimanında bir basın toplantısı düzenleyerek habercilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı ve Abdullah Gül'e günübirlik ziyareti sırasında Başbakan'ın Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir Tümgeneral ve Albay ile Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan yetkililer eşlik ediyor.

Abdullah Gül, havaalanındaki açıklamasında bölgede haftalardır devam eden olumsuz gidişata son verilmesi ve Lübnan'da barışın tesisi için sürdürülen uluslararası çabalar neticesinde 11 Ağustos tarihinde oybirliğiyle BM Güvenlik Konseyi'nden 1701 sayılı karar çıktığını ve bunun neticesinde çatışmaların durdurulduğunu hatırlattı. Gül, geç de olsa bu kararı Türkiye olarak memnuniyetle karşıladıklarını ve bütün aruzu ve ümidin bu kararın uygulanması, bundan sonra çatışmaların tekrar başlamaması ve kalıcı bir barışın tesisi için adımların bu vesileyle atılması olduğunu söyledi.

Gül, Lübnan'daki temasları sırasında Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Dışişleri Bakanı Fevzi Suluh ile görüşme imkânı bulacağını belirtti. Gül, ayrıca Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın Fransız, Malezya ve Pakistan Dışişleri Bakanlarına vereceği yemeğe katılacağını ve bu ülkelerin dışişleri bakanları ile görüşme imkânı bulacağını ifade etti. Gül, ziyaret sırasında Beyrut'taki Türk Büyükelçiliği'ni de ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Gül, ziyaretinin amacının öncelikle içinde bulundukları zor dönemde Lübnan halkına Türk halkının ve Türk hükümetinin gösterdiği yakın desteği bir kez daha sunmak olduğunu dile getirdi.

Gül, "Gelinen aşamada tüm tarafların 1701 sayılı kararın lafzına ve ruhuna uygun hareket etmeleri bölgemizin barış ve istikrarı açısından önemlidir. Önemli olan şey bu kararın uygulanmasıdır. Dolayısıyla tekrar kritik bir sürecin içerisindeyiz. Orta Doğu da kapsamlı ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi ve bölgemizin müreffeh ve istikrarlı bir coğrafyaya dönüştürülmesi uluslar arası toplumla birlikte Türkiye'nin de samimi arzusudur ve ümididir. Bu hedefe ulaşılabilmesi için diyalog ve işbirliği temelinde çalışmalar yapılmalıdır. Temaslarımda bölgemizdeki tüm sorunların acil, kapsamlı ve kalıcı çözümüne yönelik uluslararası çabaların da gelinen aşamada daha fazla vakit kaybedilmeksizin canlandırılması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Abdullah Gül, Türkiye'nin krizin başlangıcından bu yana bir taraftan bölgedeki olumsuz gidişatın durdurulması için yoğun diplomatik çaba gösterdiğini diğer taraftan da hem Lübnan halkına hem de Suriye'ye sığınmış Lübnanlılara başta gıda ve ilaç yardımı olmak üzere bütün insani yardımları devam ettirdiğini ve ettireceğini kaydetti.

Ziyareti sırasında Hizbullah'la doğrudan veya dolaylı bir görüşmesinin olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Gül, Hizbullah'ın Lübnan hükümetinin içerisinde olduğunu ve bakanlarının bulunduğunu belirtti. Gül, "Dolayısıyla Sayın Başbakan Lübnan'ı temsil etmektedir. Dolayısıyla Lübnan hükümetinin bir parçasıdır. Lübnan Başbakanı ile yaptığımız görüşmelerde Lübnan'daki tarafların, tüm siyasi grupların, Lübnan'daki diğer tüm partilerin görüşlerini öğrenme imkânı olacaktır." diye konuştu.

ABD'nin PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunması konusunda konuşan Gül, Türkiye'nin de bütün terör örgütlerine ve El-Kaide'ye silahlarını bırakmalarını, silahlı mücadelenin, terör faaliyetlerinin, terör içerisinde bulunmanın hiç kimseye faydası olmadığını, bununla hiçbir yere varılamayacağını söylediğini kaydetti. ABD'deki Ermeni lobisinin Türk askerlerinin Lübnan'a gitmemesi için faaliyetlerinin sorulması üzerine Bakan Gül, bu konunun hiç önem vermediği bir konu olduğunu söyledi.

Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök tarafından dile getirilen ve İsrail'e Hizbullah lideri Nasrallah'ın yerini MİT'in verdiği yolundaki iddialara ilişkin ise Gül, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Dışişleri Bakanı, "Kesinlikle söz konusu değil. Gazete haberleri çıkabilir. Dünyanın her tarafında çıkan her türlü gazetedeki bütün detayları takip etme bunları cevaplandırma durumunda değiliz. Açık net bir şekilde söylüyorum böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir." dedi.

Suriye'nin Hizbullah'ın zaferini ilan etmesi sonucu Alman Dışişleri Bakanı'nın Suriye ziyaretini iptal etmesi ve artan Hizbullah sempatisi konusundaki sorulara ilişkin Gül, önemli olanın artık bölgedeki insanların kanlarının akmaması ve gözyaşlarının akmaması olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı, "Bunun için herkesin elinden gelen her türlü çabayı göstermesidir. Uluslararası camia çok uğraşmıştır. Ama ne yazık ki geç bir ateşkese ulaşabilmiştir. Bununla ilgili de birçok nedenler olmuştur. Tabii ki farklı farklı fikirleri bir araya getirmek kolay olmamaktadır. Neticede oy birliği ile BM'den bir karar çıkmıştır. Herkes de bu kararı memnuniyetle karşılamıştır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious