Abdullah Gül, Pakistan'da arabuluculuk yapacak

Abdullah Gül, Pakistan'da arabuluculuk yapacak.10382
  • Giriş : 27.11.2007 / 08:09:00

Ortadoğu'da aktif bir siyaset izleyen Türkiye, krizle boğuşan Pakistan için de devreye giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, olağanüstü hal ilan ederek dikkatleri üzerine çeken Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in daveti üzerine 2-3 Aralık'ta İslamabad'a gidecek.

Ülkedeki yüksek tansiyonun düşmesi için iktidarla temaslarının yanı sıra muhalefet liderleri ile de görüşecek olan Gül, Pakistan'ın bir an önce demokrasiye geçişine katkıda bulunmaya çalışacak. Pakistan'ın sürgündeki eski liderleri Benazir Butto ve Navaz Şerif, ülkeye dönmüştü. Söz konusu liderler, Müşerref'li yönetime karşı çıkıyor.

Pervez Müşerref'in 29 Kasım'da yemin ederek yeni görevine başlayacağı, aynı gün de Genelkurmay başkanlığı görevini bırakacağı belirtiliyor. Gül'ün, devlet başkanlığı görevini bu kez üniformasız sürdürecek Müşerref'i ziyaret eden ilk yabancı lider olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül, 19 Kasım'da da Pervez Müşerref'i telefonla arayarak, Türkiye'nin terör ve aşırılıkla mücadelesinde ve demokratikleşme sürecinde Pakistan'a olan güçlü desteğini ifade etmişti. Gül, "Kardeş Pakistan'ın istikrar ve esenliği için Türkiye'nin katkısı olabilecekse bunu memnuniyetle yerine getirmeye hazırız." mesajı vermişti.

1999'da kansız bir darbeyle iktidara gelen Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, geçtiğimiz ay yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanmış; ancak üniforma ile seçime girdiği için açılan itiraz davası geçtimiz hafta Yüksek Mahkeme tarafından karara bağlanarak sonuç resmiyet kazanmıştı. Ülkede, 3 Kasım'da ilan edilen olağanüstü halin de 8 Ocak'ta yapılması planlanan seçimlerden önce kaldırılması düşünülüyor. Türkiye, sıkı ilişkilere sahip olduğu Pakistan'la ilgili daha önce iki inisiyatife ev sahipliği yapmıştı. Pakistan ve İsrail dışişleri bakanları, ilk temaslarını Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirmişti. Yine ilişkileri bozuk olan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Ankara'da bir araya gelerek ilişkilerindeki tıkanmaya çıkış yolu aramıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious