Abdullah Gül, resmen Cumhurbaşkanı adayı oldu

Abdullah Gül, resmen Cumhurbaşkanı adayı oldu.13044
  • Giriş : 14.08.2007 / 18:05:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 20:43:02

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, resmen Cumhurbaşkanı adayı oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, resmen Cumhurbaşkanı adayı oldu.Gül, ''Görevimi yerine getirirken bütün ilkem, Anayasayı takip etmek olacaktır. Anayasa bizim kılavuzumuz olacaktır'' dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'a adaylık dilekçesini sunmasının ardından Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Gül, Cumhurbaşkanı seçimindeki tıkanıklığın aşılması için erken seçime gidildiğini ve millet iradesinin yeniden ortaya çıktığını söyledi.

Seçime yüksek bir katılım olduğunu, oy kullananların hepsinin temsil edildiği bir Meclis'in oluştuğunu anlatan Abdullah Gül, şöyle devam etti:

''TBMM, milletten aldığı taze iradeyle bütün bu sorunların üstesinden gelebilecek hale geldi. Bu demokrasinin ne kadar olgunlaştığını ve derinleştiğini göstermektedir. Bundan mutluluk duymaktayız. 23. Dönem, Meclis Başkanı'nı, Başkanlık Divanı'nı seçti ve cumhurbaşkanlığı sürecini de başlattı. Zaten Cumhurbaşkanlığı seçimi de Meclis'in ilk gündem maddesi olmak durumundaydı.

Seçim sonrası yaptığım basın toplantısında, 'seçim meydanlarının sesini görmezlikten gelemem' demiştim. Hepimizin açık, dürüst ve millete verdiğimiz sözün arkasında olması gerekir. Benim adaylığım büyük kitleler ve meydanlar tarafından destek gördü. Bu sözü tutmak ve yerine getirmek için seçim sonrası bunu çok derin bir şekilde düşündüm. İstişarelerde bulundum. TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanı seçim sürecini 10 Ağustos Cuma günü başlattı. Ben de başta değerli Genel Başkanımız olmak üzere partimizdeki yetkili kurullarımızla istişareleri yaptıktan sonra, millete meydanlarda verdiğimiz sözü tutmak için adaylığımı koyma kararı verdim ve biraz önce de TBMM'nin değerli Başkanı'na Anayasadan aldığım güçle ve aldığım hakla bu müracaatımı gerçekleştirdim.''

-''İLKELERİ KORUMAK VE GÜÇLENDİRMEK TEMEL HEDEFİM''-

Cumhurbaşkanlığı makamının önemini gayet iyi bildiğini, bu yüce makamı temsil etmenin büyük bir sorumluluk istediğini anlatan Gül, şöyle konuştu:

''Bunun bilinci içindeyim. Milli iradenin temsilcisi olan TBMM, şayet beni bu makama layık görürse, görevimi yerine getirirken bütün ilkem ve önceliğim Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını takip etmek olacaktır. Anayasa bizim kılavuzumuz olacaktır. Anayasaya sadakat andını ben de bir milletvekili olarak yerine getirdim. Anayasanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Anayasamızın temel ilkeleri ilk 4 maddede gayet açık bir şekilde yazılmıştır. Anayasamızın 2. maddesinde Cumhuriyetimizin temel ilkeleri yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ilkeleri korumak ve güçlendirmek temel hedefim olacaktır.''

-''HERKESE EŞİT MESAFEDE OLACAĞIM''-

Cumhurbaşkanının görevlerinin yazılı olduğu Anayasanın 104. maddesini hatırlatan Gül, cumhurbaşkanının, Türk devletinin birliğini temsil ettiğini kaydetti. Kendisinin de bu bilinç içinde, bu ilkeden hareket edeceğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

''Devletin ve milletin birliğini, bütünlüğü, bölünmezliğini sonuna kadar korumak için çalışacağım. Bütün vatandaşlarımızı kucaklayacağım. En farklı düşünceleri de dikkate alıp onları da kucaklayacağım. Kendimi onların yerine koyacağım ve yeri geldiğinde öyle düşüneceğim. Bu ülkenin birliği, beraberliği, kardeşlik duyguları, barışın ve huzurun yayılmasıyla ancak yeşerecektir. Bunu yapmak da cumhurbaşkanının en önemli görevlerinden birisi olacaktır. Tarafsızlık kesin ilkem olacaktır. Bundan hiç kimsenin tereddüt etmemesini özellikle rica ediyorum. Çünkü Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olacaktır ve siyasi kimliğini bırakacaktır. Herkese eşit mesafede olacağım.''
GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI


Cumhurbaşkanı adayı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ''Bana güvenen herkesten bana oy vermesini arzu ederim. Ama seçilirsem; bana oy versin vermesin herkesi kucaklayacağım, herkesle işbirliği içinde olacağım, Türkiye'yi kucaklayacağımı, tarafsızlık ilkesine kesin sadık kalacağım'' dedi.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Gül, bir gazetecinin ''Cumhurbaşkanı seçildikten sonra 30 Ağustos resepsiyonuna eşinizle mi katılacaksınız?'' sorusuna, ''bunları konuşuruz'' karşılığını verdi.

Gül, ilk turda seçilme olasılığını soruna bir gazeteciye, bunu bilemediğini belirterek, bugün yaptığı temaslarda tüm partilerin büyük nezaket gösterdiğini ve randevu verdiğini hatırlatarak, ''Hepsiyle açık seçik dürüst bir şekilde görüşlerini paylaştım. Hepsiyle gayet iyi bir görüşme geçti. Hepsi, hayırlı olmasını diledi ve başarı dileklerini ifade ettiler. Bunu ifade etmekten hiçbiri çekinmedi'' dedi.

Abdullah Gül, anayasa uyarınca cumhurbaşkanının gizli oyla seçildiğini, milletvekillerinin vicdanlarıyla karar verdiğini vurguladı. Gül, ''Bu konuda kimseye hiçbir şey söyleyemem. Ama buna düşen görev; bütün milletvekillerimizin desteğini talep etmek ve onların bana güvenmelerini temin etmek ve bunun için elimden geleni yapmaktır. Buna yüce Meclis karar verecektir'' diye konuştu.

Gül, ''Bu süreçte adaylığınızın sürdüğü mesajlarını verdiniz. Ama Başbakan bile birkaç isim olabileceğini söyledi. Adaylığınız konusunda bir kriz oldu mu?'' sorusuna karşılık, Anayasaya göre kimin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğinin belli olduğuna işaret ederek, partilerin aday göstermediğini ve bu konuda karar almadığını hatırlattı. ''Benim tüm bu süreç içinde adaylığım çok sözkonusu olmuştur. Çok büyük destek aldım'' diyen Gül, ''halka verdiği sözleri tutmasının dürüstlüğünün icabı'' olduğunu belirtti. Abdullah Gül, başta AK Parti Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm arkadaşlarının kendisine güvendiğini, destek verdiğini ve bu şekilde adaylığını koyduğunu anlattı.

Anayasanın öngördüğü şartlar içinde herkesin aday olabileceğini, ancak oylamanın gizli yapıldığını anımsatan Gül, şöyle konuştu:

''Bana güvenen herkesten bana oy vermesini arzu ederim. Ama seçilirsem, bana oy versin vermesin herkesi kucaklayacağımı, herkesle işbirliği içinde olacağımı, Türkiye'yi kucaklayacağımı, tarafsızlık ilkesine kesin sadık kalacağımı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Benim görevim, Türkiye'nin daha ileriye gitmesine yardımcı olmaktır, bütün devlet kurumları arasında uyumu sağlamaktır, bütün milleti kucaklamaktır, Türkiye'nin büyük meselelerinin çözümüne yardımcı olmaktır. Ben bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. İnanıyorum ki Türkiye'nin potansiyeli çok büyüktür. Bu potansiyeli Türkiye'nin gelişmesine, kalkınmasına, refahının artmasına, demokrasinin güçlenmesine, Anayasamızın gösterdiği ilkeler çerçevesinde hareket ettiğimiz süresi içinde gerçekleşeceğine inanıyorum.''

CHP'nin adaylığına ilişkin çekinceleri olduğunu ve randevu talebine olumlu yanıt vermediğini bildiren bir gazetecinin, ''CHP'ye bir çağrıda bulunmak ister misiniz?'' sorusu üzerine Gül, herkesin kendi vereceği karara saygı göstereceğini belirtti.

Abdullah Gül, ''Ben herkesle diyalog içinde olacağım. Bana oy verirler, vermezler, kendi adaylarını çıkartırlar, Meclise gelirler, bu onların bileceği şeylerdir. Ona saygı gösteririm. Ama ben, onlar bana oy verseler de vermeseler de şayet Cumhurbaşkanı seçilirsem, şüphesiz ki CHP ile de yakın işbirliği içinde olmayı arzu ederim ve böyle olacağım. Herkese eşit mesafede olurum ve bunları hiçbir zaman aklıma getirmem'' diye konuştu.

Gül, dilekçesini TBMM Başkanı Toptan'a verirken yaptığı konuşmada ise şöyle konuştu:

"Aday gösterme süreci geçin haftadan itibaren çalışıyor. Kanunlarımızın gayet açık seçik şekilde kimlerin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini serdetmiştir. Bende bunlardan güç alarak Anayasamızdan güç alarak 11. cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verdim. Şimdi dilekçemi Sayın Başkanımıza veriyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious