Abdullah Gül ABD'ye gidiyor

Abdullah Gül ABD'ye gidiyor.13044
  • Giriş : 06.01.2008 / 13:04:00

Gül, görevine resmen başlamasından dört aydan sonra ABD Başkanı George W. Bush'un konuğu olarak resmi bir ziyaret için bu gece Washington'a gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Böylece, 1996 yılında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in çalışma ziyaretinden bu yana Türkiye'den Washington'a ilk kez Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret yapılıyor.

Türkiye'de büyük tepki yaratan Diyarbakır'daki saldırının ardından Beyaz Saray'da gerçekleşecek görüşmede PKK'ya karşı sürdürülen işbirliği önemli bir gündem maddesini oluşturacak. Aynı gün Ortadoğu gezisine çıkacak olan Bush'un Gül'ün soruna ilişkin görüşlerini dinlemek istediği belirtiliyor.

Ağustos sonunda resmen görevine başlayan Cumhurbaşkanı Gül, dört gün sürecek bir ABD gezisine çıkıyor. Başkan Bush'un resmi daveti üzerine düzenlenen ziyaretin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'da Oval Ofis'te yapılan ve PKK'ya karşı "genişletilmiş istihbarat" işbirliği kararı verilen buluşmadan sadece iki ay sonra gerçekleşecek olması dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Gül'e ABD gezisinde eşlik edecek üst düzey heyette eşi Hayrünnisa Gül'ün yanısına Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek yer alacak. Heyette, TSK da general düzeyinde temsil edilecek.

ABD ziyaretinin en önemli unsurunu, Salı günü Gül ile Bush arasında Oval Ofis'te yapılacak görüşme oluşturuyor. Görüşmeden sonra Gül ile ortak bir basın toplantısı düzenleyecek olan Bush, Gül'ün onuruna öğle yemeği de verecek.

Gül, Bush ile görüşmeden önce kalacağı otelde kahvaltıda Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile buluşacak. Bunun ardından Seyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile biraraya gelecek olan Gül, Çarşamba günü Washington'daki otelinde Savunma Bakanı Robert Gates'i kabul edecek.

Bu arada, Hayrünnisa Gül için ayrı bir program düzenlendi. Başkan Bush'un eşi Laura Bush, Hayrünnisa Gül için bir çay partisi düzenleyecek.

STRATEJİK ORTAKLIĞIN GÜÇLENDİRİLMESİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Washington'da Başkan Bush ve yönetimin önde gelen isimleri ile yapacağı görüşmelerde Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı yapılan işbirliği ağırlıklı bir konuyu oluşturacak.

Görüşmelerin TSK'nın ABD'nin sağladığı istihbaratın katkısı ile yürütülen sınır ötesi operasyonlar ve Diyarbakır'daki saldırının ardından gerçekleşecek olmasının, önemini artırdığı ifade ediliyor.

PKK'ya karşı işbirliğinin gözden geçirileceği Washington ziyaretinin, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve mevcut stratejik ortaklığın güçlendirilmesi açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

İki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin pekiştirilmesi amacıyla Gül, dışişleri bakanı iken Condoleezza Rice ile birlikte 2006 yılında Ortak Stratejik Vizyon Belgesi'ni açıklamıştı. Ankara'daki Türk diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin belgenin uygulamasından "memnun" olduğunu ifade ediyorlar.

ERMENİ İDDİALARINA KARŞI İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Türk tarafı, önümüzdeki aylarda yeniden gündeme gelmesi beklenen "Ermeni soykırımı" tasarısının engellenmesini istiyor. Ankara'daki diplomatik kaynaklar "Ermeni tasarısı konusunda yakın bir risk yok ancak risk ortadan kalkmış değil" değerlendirmesini yapıyorlar.

Bu çerçevede, Türk tarafı, Washington'daki temaslarda geçen yıl tasarının Kongre'den geçmesi için kollarını sıvayan Bush yönetiminden benzer bir çabanın da bu yıl tekrarlanmasını, bu konudaki işbirliğinin güçlendirilmesini talep edecek.

BUSH GÜL'ÜN ORTADOĞU'YA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİ DİNLEYECEK

Bu arada, Başkan Bush ile yapılacak görüşmede Ortadoğu sorununun önemli bir madde oluşturacağı ifade ediliyor. Bunun önemli bir nedeni de Bush'un aynı gün Ortadoğu gezisine çıkacak olması.

Amerikan diplomatik kaynakları, Ortadoğu sorununda yeni bir girişim başlatarak Annapolis'de büyük yankı yaratan bir konferans düzenleyen Bush'un, Cumhurbaşkanı Gül'ün Ortadoğu sorununa ilişkin görüşlerini dinlemek istediğini kaydettiler.

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığını üstlendikten kısa bir süre sonra İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas'ı Ankara'ya davet ederek tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

DİĞER KONULAR

Irak, Türkiye'nin Kürt liderlerle ilişkileri ve Kerkük sorununun da ele alınacağı Washington'daki görüşmelerde İran, Pakistan, Afganistan, Suriye ve Lübnan gibi bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

WASHİNGTON'DAKİ DİĞER TEMASLAR

Abdullah Gül, Washington'da ABD Merkez Bankası'nda açılan TC Merkez Bankası'nın resim sergisini ziyaret edecek. Woodrow Wilson Merkezi düşünce kuruluşunda bir konuşma yapacak olan Gül, "Amerikalı kanaat önderleri" ile düzenlenecek bir akşam yemeğinde de biraraya gelecek.

Bu çerçevede Gül, ABD'deki başkanlık seçimini kazanacağı düşünülen Demokrat Parti'den tanınmış politikacılarıyla buluşacak. Gül'ün biraraya geleceği demokratlar arasında eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da bulunuyor.

Washington programı ayrıca Washington Post gazetesi yayın kurulu üyeleri ve Türk toplumu temsilcileriyle toplantıları ve Türk Amerikan Konseyi ile bir yemeği de içeriyor.

BM GENEL SEKRETERİ İLE KIBRIS'I GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Çarşamba günü geçeceği New York'taki en önemli buluşması BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile gerçekleşecek. Akşam yemeği formatında yapılacak görüşmenin Kıbrıs ile Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeliği adaylığı olmak üzere, iki önemli gündem maddesi bulunuyor.

Ban Ki-Moon ile yemekte Gül, Genel Sekreterden Rum Kesimi'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Kıbrıs için BM'nin yeni bir girişimde bulunmasını isterken "Türk tarafı, her zaman hazır" mesajını da verecek.

YAHUDİ KURULUŞLARI DA GÜNDEMDE

New York'ta ayrıca Dış İlişkiler Konseyi'nde bir konuşma yapacak olan Gül, Ahıska Türkleri heyetini de kabul edecek. Gül'ün New York programında, Yahudi örgüt temsilcileri ile bir buluşmaya yer verildi. Görüşmenin, Ermeni lobisinin girişimlerinin engellenmesi açısından önem taşıdığı ifade ediliyor.

Türk dernekleri temsilcileriyle de biraraya gelecek olan Gül, CNN ve Newsweek mensuplarıyla buluşacak. Gül, Perşembe günü New York'tan ayrılmadan önce bir basın toplantısı da düzenleyecek.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious