Abdullah Gül: "AKKA güvenlik ve istikrarın köşe taşı"

Abdullah Gül:
  • Giriş : 04.04.2008 / 15:28:00

Gül Afganistan konusunda, Türkiye'nin ülkenin yeniden imarına katkısından da bahsetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Zirvesinin genişlemeyle birlikte iki temel taşından biri olan Afganistan konusunda, askeri önlemlerin yanı sıra Türkiye'nin ülkenin yeniden imarına katkısını anlattı.

NATO-Rusya Konseyi oturumuyla sona eren Bükreş Zirvesinde, Türkiye, genişleme konusunda Hırvatistan ve Arnavutluk ile birlikte Makedonya'nın da üyeliğe davet edilmesinden yana tavır koydu. Yunanistan ise ''isim sorunu'' nedeniyle Makedonya'nın üyeliğe davetine kuvvetli itirazlar getirdi. Yunanistan'ın, üyelik davetinin gerçekleşmesi halinde ülkenin ciddi iç sorunlarla karşılaşabileceği tezi karşısında, diğer ülkeler de ''bir NATO üyesi ülkede iç sorunlara yol açmama'' tavrı gösterdi ve üyelik daveti gerçekleşmedi.

NATO-Rusya Konseyi toplantısında da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ve Gürcistan'a üyelik için eylem planı verilmesine itirazlarının gerekçelerini anlattı. Putin, Ukrayna ve Gürcistan'ın üyeliğinin güven ve istikrara verebileceği zararlar üzerinde durdu.

NATO-Rusya Konseyi toplantısında söz alan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Rusya ilişkilerinin olumlu seyrinden bahsetti ve ilişkilerin daha da ileriye götürülmesinde NATO'nun pratik bir vasıta olabileceğine işaret etti.

Gül, ayrıca, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nın (AKKA) Avrupa güvenlik ve istikrarının köşe taşı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, zirvenin diğer önemli yanını oluşturan Afganistan oturumunda da askeri önlemlerin yanı sıra ülkenin yeniden yapılandırılması ve iyi yönetişim konusuna yaptığı katkılara dair konuşma yaptı. Gül, Türkiye'nin ISAF'a katkısının dışında Afganistan'da kız lisesi açılmasını da içeren eğitim, sağlık ve Vardak kentinin imarında üstlendiği role değindi.

BM ve bazı uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de yer aldığı oturumda, Afganistan'a ek asker gönderilmesi konusuyla kalkınma programının koordineli biçimde yürütülmesine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yapıldı.

Türkiye'nin dışındaki bazı NATO üyesi ülkeler de Afganistan'a ''sınırlı fonksiyon'' ile asker gönderme tavrı gösterdi.

Fransa'nın NATO'nun savunma kanadına dönme isteği de zirvede yankı bulan konular arasında yer aldı. Fransa, AB ve NATO imkanlarının rekabet içinde olması değil, birbirini tamamlayıcı olması perspektifini sergiledi.

Fransa'nın bu tutumu, Türkiye'den de destek buldu. Cumhurbaşkanı Gül, dün akşamki çalışma yemeğinde, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Projesi (AGSP) konusundaki tavrını bir kez daha ifade etme olanağı buldu. Gül, yemekte, Barış İçin Ortaklık (BIO) perspektifi verilen Malta heyetine ''Hoşgeldiniz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious