Abdullah Gül Avrupa'yı topa tuttu!

Abdullah Gül  Avrupa'yı topa tuttu!.9769
  • Giriş : 11.07.2008 / 18:50:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs Sorununun çözümü için söz veren Avrupa'yı topa tuttu!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs Sorununun çözümü için söz verenlerin sözünü tutması gerektiğini belirterek, "Sözlerini tutsalar da tutmasalar da Türkiye, Kıbrıs Türklerinin yanındadır" dedi.

AB Konseyi, Rum Kesimi'nin Annan Planı'nı reddetmesinin ardından KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılmasına karar vermiş ve AB Komisyonu da 259 milyon dolarlık mali yardım tüzüğü çıkarmıştı. Annan Barış Planı'na evet diyen KKTC'ye destek mahiyetindeki bu kararlar uygulamaya konulmadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1971 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtının yıldönümü nedeniyle kendisini ziyaret eden KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Kabulde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, "Kıbrıs Türklerinin bayramını kutluyorum. Sizler o zaman toprağınızı ve halkınızı korumak için canınızı ortaya koymuş insanlarsınız. Bu vesile ile şehitlere Allahtan rahmet diliyorum. Onları, hiçbir zaman ne Kıbrıs Türkleri unutacaktır ne de Türkiye unutacaktır. Bu vesile ile şunu da söylemek istiyorum ki, Türkiye'nin tarihi ahdi ve insani hak ve yükümlülüklerine dayanarak gerçekleştirdiği barış harekâtı ile Kıbrıs Türk halkının yıllardır çektiği acılara son verilmiştir. Bu acılar bir daha asla tekrar etmeyecektir. Bunu bütün dünyanın herkesin bilmesi gerekir" dedi.

"KIBRIS TÜRKLERİ ESKİ GÜNLERİ TEKRAR YAŞAMAK İSTEMİYOR"

Kıbrıs'ta kalıcı bir barışın sağlanması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yetkililerinin ellerinden gelen her şeyi yapmakta olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, "Bunu da bütün dünyaya ilan etmişlerdir, duyurmuşlardır. Sizler 2004 yılında dünyaya aslında bir gerçeği de ispatladınız. Kimin çözümden yana olduğunu, kimin olmadığını da gösterdiniz. Çünkü bütün dünya farklı şekilde düşünüyordu. Şu bir gerçektir ki, Ada'da iki ayrı demokrasi vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin demokrasisi de derinleşmektedir, ekonomisi giderek güçlenmektedir. Bunu herkes görmektedir. Bütün engellemelere rağmen, bu şekilde devam etmektedir" diye konuştu.

Ada'da kapsamlı bir çözüm sağlanmasının hem Kıbrıs Türklerinin hem de Türkiye'nin arzu ettiği bir şey olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, şöyle dedi:

"Ümit ederiz ki bu gerçekleşir, ama gerçekleşse de gerçekleşmese de Türkiye, Kıbrıs Türklerinin yanında olacaktır. Ekonomik, siyasi, güvenlik açısından garantiler geçerlidir. Bunları sonuna kadar Anavatan, Kıbrıs Türklerinin, kardeşlerinin yanında olacaktır. Bunu bu vesileyle bir kez daha herkesin bilmesini isterim. Kıbrıs Türkleri barış ve huzur içinde yaşamak istiyorlar, egemenliklerini korumak istiyorlar, özgürlüklerini korumak istiyorlar, eski günlerin tekrar olmasını istemiyorlar. Buda en tabii haklarıdır. Dünyanın bu gerçeği göreceğine inanıyorum. Dünyanın Kıbrıs Türklerinin ne kadar çok barıştan, çözümden yana olduğunu da bir gün anlayacağına İnanıyorum."

Ada'daki gerçekleri gözönüne almadan çözüm olmasının mümkün olmadığını belirten Gül, "Onun için herkesin adil bir şekilde hakça hareket etmesi gerekir. Bütün dünyanın da bu şekilde yaklaşması gerekir. Ve çözümün kolaylaşması için adil bir yaklaşım içinde olması gerekir. Şüphesiz ki, verilen sözlerin yerine getirilmesi gerekir. Kıbrıs Türkleri sözlerini tutmuştur. Onlara söz verenlerinde sözlerini tutması gerekir. Ama bu sözler tutulsa da tutulmasa da Türkiye sonuna kadar Kıbrıs Türklerinin yanında olacaktır. Bunu bir kez daha bütün dünyaya duyurmak isterim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*