Abdullah Gül Azerbaycan'a gitti

Abdullah Gül Azerbaycan'a gitti.9855
  • Giriş : 10.09.2008 / 15:47:00

Gül, özel uçak “ANA” ile saat 14.35'te Azerbaycan'a gitti. Gül'ü, Esenboğa Havalimanı'nda Köksal Toptan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Önal, Merkez Komutanı Tuğgeneral Altıparmak ve öteki ilgililer uğurladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özel uçak “ANA” ile saat 14.35'te Azerbaycan'a gitti. Gül'ü, Esenboğa Havalimanı'nda TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal, Merkez Komutanı Tuğgeneral Atakan Altıparmak ve öteki ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Azerbaycan'ın haklı davaları ve çıkarları konusunda en büyük özeni ve en aktif çabaları gösteren ülkelerin en başında geldiğini belirterek, bu konuda hiç kimsenin şüphesi ve kuşkusu bulunmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti'ne günübirlik çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Bakü'ye gittiğini söyledi.

Azerbaycan ile ikili, bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili yakın ve samimi görüş alışverişinde bulunmaya büyük önem verdiklerini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

“Türkiye, Azerbaycan'ın haklı davaları ve çıkarları konusunda en büyük özeni ve en aktif çabaları gösteren ülkelerin en başında gelmektedir. Bu yaklaşım her zaman dış politikamızın temel ilkelerinden birini oluşturmuştur. Hatırlarsanız geçen yıl Cumhurbaşkanı olarak KKTC'den sonra ilk ikili ziyaretimi Azerbaycan'a yapmak suretiyle bu kardeş ülkeyle ilişkilerimize verdiğim önceliği vurgulanmıştım.

Bu anlayışla bugüne kadar iki ülke arasında düzenli ve yoğun üst düzey temas ve ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Nitekim son olarak bölgemizde büyük bir gerginliğin yaşandığı günlerde, Sayın Başbakan, 20 Ağustos 2008 tarihinde Sayın Dışişleri Bakanı'yla Bakü'yü ziyaret etmiştir. Ardından 29 Ağustos 2008'de Azerbaycan Dışişleri Bakanı ülkemize gelerek bölgesel gelişmelerle ilgili görüşmelerde bulunmuştur. Sayın Aliyev ile son olarak, Temmuz ayında Kars'ta Bükü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi temel atma töreni için bir araya gelmiştik.”

Çalışma ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yapacağı görüşmelerde, bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri bir kez daha paylaşacaklarını ifade eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görüşmemizde geçtiğimiz ay Gürcistan'da meydana gelen olaylar ışığında bölgemizin bugünkü durumunu ele alacağız. Ülkemizin yine bu sürecin en başında gündeme getirdiği ve Ermenistan dahil bölge ülkelerine sunduğu Kafkas İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisine ilişkin gelişmeler de başlıca gündem maddelerinden birini teşkil edecektir.

Tabiatıyla geçen hafta Ermenistan'a yaptığım ziyaretle ilgili izlenimlerimi de Aliyev'e geniş şekilde aktaracağım. Bunların yanı sıra iki ülkeyi ve bölgemizi ilgilendiren diğer konuları da bu ziyaretim sırasında Sayın Aliyev ile geniş ve kapsamlı bir şekilde ele alma fırsatını bulacağım. Azerbaycan ziyaretimin bu mülahazalarla her bakımdan yararlı geçeceğine inanıyorum.”

“AZERBAYCAN'A EN ÇOK DESTEK VEREN ÜLKE TÜRKİYE'DİR”

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, “Azerbaycan'dan gelen haberler, Ermenistan ziyaretinin çok olumlu karşılanmadığı yönünde. Bir kırgınlık bekliyor musunuz?” sorusunu, “Hayır böyle bir şeyi hiç beklemiyorum. Her ülkenin kendi bağımsız politikaları söz konusudur. Demin de söylediğim gibi Azerbaycan'a bu konularda en çok destek veren ve bunu her zaman öncelikli olarak öne süren Türkiye'dir. Bundan hiç kimsenin şüphesi yok, kuşkusu yok” şeklinde yanıtladı.

Gül, Almanya'daki Deniz Feneri Derneği davasına ilişkin soruyu yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*