Abdullah Gül Batum'da

  • Giriş : 26.05.2007 / 18:32:00

Abdullah Gül TAV'ın inşa ettiği Batum Havaalanı'nın açılışını yapmak üzere bu kente geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batum'da Süleyman Demirel Gürcü-Türk Koleji'ni Ziyaret eden Gül kolejli öğrenciler tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı.
Gül, daha sonra Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili ile bir araya geldi. Abdullah Gül, Saakaşvili ile akşam saatlerinde Batum Uluslararası Havalimanı'nın açılış törenine katılacak. Ardından Gül Türkiye'ye geri dönecek.

Batum Uluslararası Havalimanı, Gürcistan ile yapılan sözleşme gereği, iki ülke arasında ortak kullanıma açılarak, Batum'dan Türkiye'deki tüm havalimanlarına iç hat statüsünde uçuş yapabilecek. Yılda 562 bin 500 yolcu kapasitesine sahip olan Batum Uluslararası Havalimanı, 230 hektar alan üzerine kurulu ve 4. bin 256 metrekarelik terminal binasına sahip. Batum Uluslararası Havalimanı, yeni terminal binası ile otoparktan uçağa kadar yolcu ve bagajlar için en iyi güzergâhı sunacak şekilde tasarlandı ve fonksiyonel mekânlarıyla da, yolcu konforu ve terminal operasyonlarının verimliliği gözetilerek yüksek teknolojiye sahip çağdaş sistemlerle donatıldı. TAV Havalimanları Holding'in % 60 payına sahip olacağı yeni kurulacak TAV Batumi Operations LLC'ye tarafından işletilecek olan Batum Uluslararası Havalimanı, uzun vadede operasyonları kesintiye uğratmaksızın kolayca genişletilebilme olanağına ve esnekliğinin sahip.

TAV Havalimanları Holding halen İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa İç ve Dış Hatlar Terminalleri, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni ve Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in Uluslararası Havalimanı'nı işletiyor. TAV, geçtiğimiz ay da Tunus'un Monastir Uluslararası Havalimanı'nın Ocak 2008'den itibaren işletilmesi ve Enfidha Uluslararası Havalimanı'nın yapım ve işletmesine ilişkin ihaleyi kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious