Abdullah Gül: "Bilgi notu değil, ihbar mektubu geldi"

Abdullah Gül:
  • Giriş : 04.12.2007 / 08:32:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'eşi çarşaflı rektör adayı'na ilişkin bilgilerin YÖK'ten gelmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan'a giderken uçakta bulunan gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gül, kendisine bir rektörün eşinin çarşaflı olduğuna ilişkin bilgi geldiğini ifade etmişti. Olayın basında yer almasının ardından dün yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, "Rektör atama sürecinin sakıncalarına dikkat çekmek istedim. Adaylar hakkında ortaya asılsız iddialar atılabildiğini, hatta bunların bazılarının cumhurbaşkanlığı makamına kadar ulaşabildiğini vurguladım. Gazetecilerle görüşmemde bir rektör adayı hakkındaki asılsız ihbar örneğini verirken, bilgi notunun YÖK'ten geldiğini ifade etmedim. Bu olayın YÖK'le hiçbir bağlantısı yok." ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç de Cumhurbaşkanlığı'na herhangi bir rektör hakkında 'eşi çarşaflı' şeklinde not gönderilmediğini bildirdi. 25 Eylül 2007'de Cumhurbaşkanı Gül'ün Erdoğan Teziç'i kabülünde aynı konu gündeme gelmişti. Teziç, Cumhurbaşkanı Gül'ün, kendisine 'İdari deneyimi olduğu için atadığı rektörle ilgili eşinin başının örtülü olduğu şeklinde de bir not vardı, adam bekar çıktı' dediğini aktardı. Bu sözlere Gül'le birlikte kendisinin güldüğünü anlatan Teziç, "Bu tür ihbarlar zaman zaman bütün kurumlara geldiği gibi sizlere de ulaşmış olabilir. Biz bu tür şeylere itibar etmeyiz' dedim." şeklinde konuştu. Teziç, bu bilginin kimden geldiğini Cumhurbaşkanı'na sormadığını, 'YÖK'ten geldi' şeklinde bir imada bulunmadığı için de bir açıklama yapmadığını söyledi. 'Adayın eşiyle ilgili bir bilgi notu niteliğinde evrakın Köşk'e hiçbir biçimde iletilmediğini' vurgulayan Teziç, şöyle devam etti: "Bu salonda hiçbir rektörün eşiyle ilgili ek bilgi ihtiyacını, hiçbir zaman hissetmedik, araştırmadık. Hiçbir rektör adayına da böyle bir soru yöneltilmedi. Burada değerlendirme yapılan rektör adaylarıdır. Onların özel hayatı, aile hayatı bizi ilgilendirmez. O bakımdan bunların sorulmasını isabetli bulmam."

İhbar mektubunu dosyaya kim koydu?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, asılsız ihbar mektubuyla ilgili skandal olayı önceki gün Pakistan'a giderken Ana uçağında yer alan gazeteciler Ruşen Çakır (Vatan), Soli Özel (Sabah), Semih İdiz (Milliyet) ve Abdülhamit Bilici'ye (Zaman) açıklamıştı. Yazarımız Abdülhamit Bilici, tartışmalı olayla ilgili şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı Gül, YÖK'ten gelen dosyada not olduğunu söyledi. Uçakta bulunan 4 gazeteci tarafından da bu notun YÖK tarafından dosyaya konduğu anlaşıldı." Rektör adayıyla ilgili suçlama yapıldığında herhangi bir şüphenin söz konusu olmadığını vurgulayan Bilici, "Şu anda sorulması gereken soru asılsız ihbar mektubu nereden geldi ve Cumhurbaşkanı'nın önüne gelen dosyaya bu mektubun kim tarafından konduğudur." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious