Abdullah Gül: Cumhurbaşkanı ben olacağım, eşim değil

Abdullah Gül: Cumhurbaşkanı ben olacağım, eşim değil.74381
  • Giriş : 15.08.2007 / 12:00:00

Gül, Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda yabancı basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda yabancı basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Gül, cumhurbaşkanlığı dönemi ve tartışmalara ilişkin net mesajlar verdi.

Uluslararası haber ajansları Reuters, AFP ve AP'de yer alan haberlere göre Gül, "Ordu ile bir sorun beklemiyorum. Türkiye'nin güçlü bir demokrasisi ve hukukun üstünlüğü var. Rehberimiz olan Anayasa'yı izleyeceğimizi temin ediyorum." dedi. Gül, ardından da Dışişleri Bakanlığı görevinde Türk Silahlı Kuvvetleri ile çok yakın çalışma içerisinde olduğunun altını çizdi.

Gül, "Cumhurbaşkanı seçilmeniz halinde askerden size yönelik mesafeli bir tavır içine girmesine bekliyor musunuz?" şeklindeki soruya ise, "Kesinlikle hayır." karşılığını verdi. Gül, esas amaçlarından birinin 'laikliğin korunması' olduğunu vurguladı. Abdullah Gül'e, eşinin başörtüsüne ilişkin tartışmalar da hatırlatıldı.
Gül, "Ben cumhurbaşkanı olacağım, eşim değil." ifadesini kullandı. Gül, başörtüsünün 'eşinin kişisel tercihi' olduğunu vurguladı. Gül, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Çankaya Köşkü'nde aktif bir dış politika gündeminin olacağının işaretlerini de verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious