Abdullah Gül endişeleri giderdi

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Bugüne kadarki en rahat Yüksek İstişare Konseyi toplantısını yapan TÜSİAD yönetimi ve üyeleri,Gül’ün verdiği mesajlarla kaygılarından arındılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesi patronlar, Ankara’dan duymak istedikleri mesajları alarak İstanbul’a döndüler.

TÜSİAD’ın önde gelen bir yöneticisi, başkentteki son toplantıyı değerlendirirken, “Yıllardır böyle rahat geçen, paylaşıma ve diyaloğa açık bir Konsey toplantısı yapmamıştık. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 2007 ile ilgili endişelerimizi giderdi” diye izlenimlerini aktardı. Mustafa Koç’un Yüksek İstişare Konseyi (YİK), Ömer Sabancı’nın da yönetim kurulu başkanlığının devam edeceğinin neredeyse kesinleştiği TÜSİAD’ın Ankara çıkarmasının yıldızı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül oldu.

Gül’e endişelerini basına kapalı toplantıda ileten işadamları, onun verdiği cumhurbaşkanlığı seçiminde gerilme olmayacağı, popülist politikalar uygulanmayacağı, mali disipline dikkat edileceği, cari açığın kapatılmasına yönelik yabancı sermaye girişine önem verileceği ve özelleştirmelerin devam edeceği, böylece de aradaki farkın kapatılabileceği mesajlarıyla rahatladılar. Buna rağmen TÜSİAD, yine de 2007’yi yakın takipte tutmaya ve reformların yapılmasını izlemeye devam edecek. Gül’e de bu mesajlar aynen iletildi. Gül’ün, AB ile 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınmasına rağmen ilişkileri sürdürmeye kararlı olduğu yönündeki mesajlarını duymaktan da memnun olan işadamları, ona da kendilerine düşen görevleri yapacaklarını, Avrupalı işadamları örgütleriyle sıkı ve yakın temasta olacaklarını ilettiler.

AB’NİN ALTERNATİFİ YOK

Bu arada, TÜSİAD’ın yöneticileri, AB’ye hiçbir yeni oluşumun alternatif olamayacağı, komşular ve bölge ülkeleriyle ilişkilerin ayrı bir mecrada Türkiye çıkarları doğrultusunda devam ettirilmesinden yana olduklarını da belirttiler.

BÜROKRASİ İLE BARIŞ

Konsey toplantısının belki de en ilginç tarafı, yüksek yargı, Merkez Bankası ve üst kurul başkanlarıyla bakanlıklardan gelen bürokratların TÜSİAD üyelerine gösterdikleri ilgi oldu. Bir işadamına, “TÜSİAD, bürokrasiyle barıştı mı?” diye sordum. “Aramızda kavga yoktu ancak anlaşılamama durumu vardı. Oluşan diyalog ortamıyla, bundan sonra bunun da ortadan kalkacağını düşünüyoruz” dedi. İşadamlarıyla kendi alanlarında her konuyu rahatlıkla konuşup istişare etme fırsatı yakalayan bürokratlar, onların sıkıntılarına da yakından tanıklık ettiler. Sosyal Güvenlik Reformu Yasası’nın iptal nedenlerini bizzat Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu’dan dinleyen işadamları, Başbakan Erdoğan’ın hemen 6 aylık süre içinde reformun yeniden düzenleneceği açıklamasıyla da rahatladılar. Bu arada, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a da politikaları nedeniyle destek verdiklerini açıkça belirten işadamları, bu desteklerini de başta Devlet Bakanı Ali Babacan olmak üzere birçok bakanın yanında tekrarladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious