Abdullah Gül ile Talabani ortak basın toplantısı

Abdullah Gül ile Talabani ortak basın toplantısı.10382
  • Giriş : 07.03.2008 / 23:12:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: ''Terör örgütünü müşterek bela olarak görüyorum''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak halkının terör acısını çok iyi bildiğini, Türkiye'nin terörle ve terör örgütü PKK ile mücadelesini en iyi Iraklılar'ın anlayacağını dile getirerek, ''Terör örgütünü müşterek bela olarak görüyorum'' dedi.

Gül ile Talabani, Çankaya Köşkü'nde görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde ve bölgenin geleceği konusunda ortak vizyona sahip olduklarını gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede önümüzdeki dönemde her iki ülke bakanlarının karşılıklı ziyaretlerle bugün ele alınan konuları değerlendireceklerini bildirdi.

Türkiye'nin başından beri Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine, egemenlik, refah ve güvenliğine özen gösteren ülkelerin başında geldiğinin altını çizen Gül, ''Bizim vizyonumuz, ulusal uzlaşısını tamamlamış, komşularıyla iyi ilişkiler kurmuş Irak'tır. İki ülke arasındaki büyük potansiyel harekete geçirildiğinde örnek bir komşuluk ilişkisi ortaya çıkacaktır'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelede, sorunun demokratik yollardan çözümüne ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi:

''Hiçbir ülke, kendi toprakları üzerinde ya da komşusunda silahla gezen, kanunsuz silah taşıyan, teröre yeltenen ve terör yapan bir örgüte müsamaha etmez. Her şeyden önce, kanunsuz şekilde silah taşıyan ve terör işleyen herkesin bunu bırakması gerekir. Türk demokrasisi Avrupa seviyesinde demokrasidir. Herkes görüşünü, fikrini konuşur, açıkça söyler. Bunlar ayrı şeylerdir. Kimin elinde silah varsa, kim terör peşindeyse hiçbir devletin buna göz yummayacağı gibi Türkiye de buna göz yummaz.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious