Abdullah Gül Lüksemburg'a gidiyor

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Gül, Türkiye-AB Troykası toplantısına katılmak üzere Lüksemburg'a gidiyor .

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerine başladığı birinci yılın ve bu bir yıl içerisinde başarıyla tamamlanan tarama sürecinin ardından gerçekleştirilecek bu toplantıda, Türkiye'nin reform çalışmalarının ve katılım süreci gündemindeki diğer konuların ele alınacağı kaydedildi. Toplantıda ayrıca, güncel uluslararası siyasi gelişmelerin de değerlendirileceği belirtildi.

Bakanlar düzeyindeki Türkiye-AB Troykası toplantıları, Türkiye'nin adaylık statüsünün teyit edildiği 1999 Helsinki Zirvesi'nden bu yana, her dönem başkanlığı sırasında bir kez düzenleniyor. Bir önceki bakanlar troykası, 8 Mart'ta Avusturya dönem başkanlığı ve ev sahipliğinde Viyana'da gerçekleştirilmişti.

Lüksemburg'daki toplantıya AB Troykası'nı temsilen, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, bir sonraki dönem başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve AB Konseyi Genel Sekreteri ve Ortak, Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın katılmaları bekleniyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious