Abdullah Gül nabız yokluyor

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Ankara'da ''cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu Anayasa Mahkemesi'ne taşınacak mı'' sorusuna cevap aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP (152 vekil) ve SHP (1 vekil) Köşk oylamasına katılmayacaklarını açıkladı. Köşk adayı Abdullah Gül, ANAVATAN, DYP ve bağımsızları ikna turunda. Şu ana kadar Gül'e destek niteliğinde ''net'' bir açıklama yapılmadı.

Kilit parti "ANAVATAN"

AK Parti'nin ilk turda 367 oya ulaşıp seçimi tartışmasız atlatabilmesi için 14 oya ihtiyacı var. Bu nedenle 20 milletvekili bulunan ANAVATAN kilit parti konumunda. Oylamalarda DYP ile ANAVATAN'ın ortak hareket etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül bugün DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk ve İstanbul bağımsız milletvekilleri Zülfü Livaneli, Memduh Hacıoğlu ve Göksal Küçükali ile bir araya geldi.

Livaneli, "Bütün güçlerin bir partide toplanmasının demokrasinin çalışmasını engelleyici bir durum" olduğunu söyledi.

Gül, dün de Bayburt Bağımsız Milletvekili Ülkü Güney, Hatay Bağımsız Milletvekili Fuat Geçen, İzmir Bağımsız Milletvekili Hakkı Akalın, Mersin Bağımsız Milletvekili Ersoy Bulut, Amasya Bağımsız Milletvekili Mustafa Sayar ve Mardin Bağımsız Milletvekili Süleyman Bölünmez ile görüşmüştü.

DYP ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, DYP Genel Merkezi'nde parti lideri Mehmet Ağar ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Ben niçin aday olduğumu, TBMM beni onaylarsa nasıl bir cumhurbaşkanlığı yapmayı düşündüğümü kendileriyle paylaştım ve destek istedim. Destek veya başka tavırları benim için saygıyla karşılanacaktır" dedi.

Gazetecilerin "Sizin için 'atanmış isim' değerlendirmeleri yapılıyor. Bunlar sizi yıpratır mı?" sorularına Gül, "Benimle ilgili herşey açık seçiktir. Bu nedenle yıpranma aklımdan geçmemektedir" yanıtını verdi.

Gül, TBMM'nin kendisini Cumhurbaşkanı seçmesi durumunda, tüm partilerle işbirliği yapacağını ifade etti.

Gül'ün DYP Genel Merkezi'nden ayrılmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Ağar da, "Meselenin geldiği nokta siyasi karar gerektirir. Biz siyasetin mahkemede değil sandıkta sonuçlanmasını istiyoruz. Tekliflerini, destek arzularını ifade etmişlerdir, birazdan değerli kurul üyelerimizin fikirlerini alacağım" diye konuştu.

"Mevcut Anayasa'da AKP 3'üncü turda adayını seçtirir" diyen Ağar, "Doğru olan millete gitmektir. Millete gitme yürekliliğini iktidar partisinden beklerdik. Siyasette seçimden korkmak gibi birşey söz konusu değildir" ifadesini kullandı.

Ağar, ANAVATAN Partisi ile yaptıkları görüşmelere ilişkin olarak da, "ANAVATAN Partisi Genel Başkanı ile bir istişare mekanizması kurduk. Bu çerçevede bugün ya da yarın kendisiyle görüşeceğim ve sonra çıkan kararı sizinle paylaşacağım" demekle yetindi.

BAĞIMSIZLARLA GÖRÜŞME

Gül'ün adaylığı için AK Parti'li başka milletvekillerinin imza atacağı dilekçelerin de TBMM Başkanlığı'na verileceği açıklandı. Cumhurbaşkanı adaylığına başvurusu süresi saat 24.00'de sona erecek.

Bakan Gül, İstanbul bağımsız milletvekilleri Zülfü Livaneli, Memduh Hacıoğlu ve Göksal Küçükali ile de bir araya geldi.

Gül ile yaklaşık yarım saat görüşen Livaneli, Gül'ün "uzlaştırıcı ve ılımlı bir kişilik" olduğunu belirtti.

Zülfü Livaneli, "Ancak ortada çok büyük bir sorun var. Bütün güçlerin bir partide toplanması, demokrasinin çalışmasını engelleyici bir şey. Cumhurbaşkanlığı, meclis başkanlığı, başbakanlığın, meclis çoğunluğunun tek partide toplanması, tüm dünyadaki demokrasilerde aykırı bir deneyim. Bu kadar yetkinin tek partide toplanması, sistemin tıkanması, ülkenin kamplaşması sonucunu doğurabilir" dedi.

Bütün suçu AKP'de aramamak gerektiğini söyleyen Livaneli, "(Suçu) Diğer partilerin güçsüzlüğünde aramak lazım. Solcu, laik, yüzünün Batıya dönük olduğunu söyleyen partilerin bu kadar bölük pörçük durumda olması, meydanı AKP'ye bırakmasının sorumlusunu da kendileri tutamayız, 'Niye bu kadar güçlüsünüz' diye soramayız" dedi.

Livaneli, tavrının ne olacağı sorusuna, "Onu düşüneceğim" karşılığını verdi.

Gül: "CHP'nin kararı kendisine aittir"

Bağımsız vekilleri ziyaretinin ardından açıklama yapan Gül ise, "Adaylığımı onaylar ve seçerlerse, bu makamın büyük bir sorumlukluk olduğunun farkında olduğumu anlattım. Anayasa'daki gibi Türkiye'yi temsil etme söz konusu olduğundan çok büyük bir sorumluluk için hareket edeceğimi söyledim" dedi.

Ziyaretlerinin olumlu geçtiğini ifade eden Gül, "Benim görevim herkesi ziyaret etmektir. Tolerans, hoşgörü bizim dokumuzda olmasına rağmen önümüzde zor bir süreç var. CHP'nin destek verip vermeme kararı kendilerine aittir. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olacağım" diye konuştu.

367 konusunda yorum yapmayan Abdullah Gül, "Küçük hesaplar üzerinde sorumlulukla hareket edeceğim. Ziyaretlerim bundan sonra nasıl hareket edeceğimin işaretidir. Cumhurbaşkanlığı makamı sıkıntıları giderici bir sorumluluktur. Bu süreç de zordur" dedi.

Açıklamasının sonunda Abdullah Gül, Genç Parti ile de görüşeceğini belirtti.

ANAVATAN MKYK TOPLANTIDA

ANAVATAN Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Mumcu başkanlığında, Cumhurbaşkanı seçim sürecini ele almak üzere parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı öncesi basın toplantısı düzenleyen Mumcu, MKYK'nın ardından milletvekilleri ile bir araya geleceğini ve onların eğilimini alacağını kaydetti.

Yarın sabah il başkanlarının bu akşam yapılacak bütün ilçe divanlarından elde edecekleri kanaatleri alacağını ve sonra grup ile bütün görüşmeleri gözden geçireceklerini ifade eden Mumcu, "Bu arada DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile istişarede bulunacağız. Bütün bu istişareler sonucunda Türkiye için en hayırlı olanı bulmak arzusundayız" dedi.

"Türkiye aklı selimi bulmalıdır" diyen Mumcu, "ANAVATAN tek başına karar verici değildir. ANAVATAN'ın bu duruma sürüklenmesi haksızlık olacaktır" dedi.

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Mumcu, "Biz iki yıldan beri aralıksız olarak bu konuda çözümün halka gitmek olduğunu defalarca söyledik. Sözlerimiz kamuoyunda ne kadar yankı buldu, bulmadı bu ayrı bir tartışma konusu" dedi.

İki yıl önce Başbakan'a bu konuda bir mektup yazdığını hatırlatan Mumcu, "O günlerde randevu talebimize yanıt gelmedi, gelen tek yanıt bu konuda ANAVATAN'ın desteğini ya da varlığını umursanmayan ifadeler içeriyordu" diye konuştu.

SHP İLE GÖRÜŞME

Gül, adaylığı konusunda SHP'den de destek istedi. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret eden Gül, "Kararları ne olursa olsun şüphesiz saygıyla karşılayacağım" dedi. SHP, TBMM'de milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci ile temsil ediliyor.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, "Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin herhangi bir yerinde yer almayacağız. Milletvekilimiz oylamaya katılmayacaktır" dedi. Karayalçın, Abdullah Gül'ün adaylığından bağımsız olarak bu doğrultuda bir karar alındığını söyledi.

HYP İLE GÖRÜŞME

Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Gül ile yaptığı 15 dakikalık görüşmenin ardından, TBMM'de 1 oy hakkının bulunduğunu, ancak sorumluluğun sayıyla ifade edilemeyeceğini, bunun, tarihi bir karar noktası olduğunu belirtti.

Bu kararı tek başına almayacağını kaydeden Öztürk, bu akşam partinin yetkili kurullarını toplayacağını, buradan çıkacak kararı, yarın düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacağını belirtti.

CHP oturuma katılmayacak

AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet dün CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, 27 Nisan'da Meclis'te yapılacak cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmayacaklarını, 367 yeter sayısı bulunmadığı takdirde de Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

İkinci ziyaret ANAVATAN'a

Gül, CHP’nin ardından, ANAVATAN Partisi Genel Merkezi’ne giderek Genel Başkan Erkan Mumcu ile bir araya geldi. Mumcu, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak "bugün de bu tartışmayı isimler ve şahıslar üzerinden yürütmek eğiliminde olmadıklarını" belirtti.

AK Parti'nin adayı Gül

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayının Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada Gül'ü "gerekli bütün vasıflara haiz, kamuoyu ve yüce Meclis'te genel kabul görecek, Cumhuriyet'i ve demokrasiyi güçlendirecek bir isim" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk tur oylama 27 Nisan Cuma günü yapılacak. Yeni Cumhurbaşkanı 16 Mayıs'ta göreve başlayacak. Cuma günü yapılacak ilk tur oylama için Meclis Genel Kurulu saat 15.00'te toplanacak. Seçimin ikinci turu 2 Mayıs Çarşamba, üçüncü turu 9 Mayıs Çarşamba, son tur ise 15 Mayıs Salı günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk iki turda 367, üçüncü ve dördüncü turda 276 oy gerekiyor. Meclis'te oy kullanma hakkına sahip 353 milletvekili bulunan AK Parti'nin, Abdullah Gül'ü bir veya ikinci turda seçtirebilmesi için 14 oya daha ihtiyacı var. Bu açıdan 20 ANAVATAN, 4 DYP ve 9 bağımsız milletvekilinden 14'ünün desteğini alması gerekiyor.

AK Parti, ilk iki turda bu desteği bulamasa bile üçüncü ve dördüncü turda 276 oya rahatlıkla ulaşabiliyor. Sçimler tamamlandıktan sonra yeni Cumhurbaşkanı 16 Mayıs'ta Genel Kurul'da ant içerek görevine başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious