Abdullah Gül nasıl korunuyor?

Abdullah Gül nasıl korunuyor?.15807
  • Giriş : 29.04.2008 / 08:24:00

Çankaya Köşkü’ndeki çalışma ofisi pencereleri, tanklarda kullanılan, roketatara dayanıklı camla kaplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Köşk’ü gören, Atakule gibi yüksek binalara özel eğitimli, keskin nişancı korumalar yerleştiriliyor.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya’daki çalışma ofisinin, sayısı 12 den 3’a düşen pencerelerine rokete dayanıklı cam yerleştiriliyor. Köşk içindeki tadilat için bütçeden 18.8 milyon YTL ayrılırken, bu bütçenin ağırlıklı bölümünün güvenlik için harcanması dikkat çekiyor.

Öncelikle Gül’ün ofisinin duvar ve camlarının zırhla kaplanması planlandı. Ancak Gül, duvarlar için bu önlemi gereksiz buldu. Bunun üzerine 12 pencerenin 9’unun duvar örülerek kapatılması, kalan üç pencereye ise kurşun geçirmez cam takılması kararlaştırıldı.

HER CAM DENENDİ

Kurşun geçirmez cam için üretici firmalardan numune istendi. Bazı camlar ölçümlerde iyi sonuç vermedi ve bazı silahların mermileri camdan geçti. Bunun üzerine firmalardan suikast tüfeği mermisine, bombaya, hatta rokete dayanıklı cam istendi. Denemeler sonunda tanklarda kullanılan ve rokete dayanıklı 14 santim kalınlığındaki camda karar kılındı.

’YÜKSEK’ GÜVENLİK

Köşk sınırları dışında da güvenlik önlemleri artırıldı. Köşkü yukardan gören, bölgenin en yüksek iki yapısı olan Atakule ve inşaat halindeki Çankaya Oteli’nin en üst katlarında, Köşk korumaları nöbet tutuyor. Korumalar, dürbünleriyle hem Köşk çevresindeki hareketliliği, hem de bulundukları yerden gelecek bir tehditi önlemek için hazır bekliyor.

SÜREKLİ EĞİTİM

11 Eylül sonrası değişen ’Önce güvenlik, sonra protokol’ uygulaması, artık Köşk’te de uygulanıyor. Dünyada bu konuda önde gelen ABD ve İsrail tarzı koruma metodlarından yararlanan Köşk Koruma Müdürlüğü, koruma görevlilerini sürekli eğitimden geçiriyor. Koruma ve taarruz eğitimlerinin yanı sıra Türkiye’deki önemli akademisyenlerden de eğitim alan korumalara, diksiyon, iletişim, davranış gibi konularda da sürekli ders veriliyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious