Abdullah Gül 'referandumu' yorumladı

Abdullah Gül 'referandumu' yorumladı.10382
  • Giriş : 20.10.2007 / 19:56:00

Abdullah Gül, anayasa değişikliğine ilişkin yarın yapılacak olan referandumun neticesi itibariyle Türk demokrasisini geliştireceğine inandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumhurbaşkanının seçim şekli ve görev süresiyle, genel seçimlerin zaman aralıklarını içeren anayasa değişikliğiyle ilgili yarın yapılacak olan referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ekranlarından halka seslenen Abdullah Gül, Anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapılması konusunda halkoylamasına gidileceğini belirterek, modern demokrasinin temsili demokrasi olduğuna dikkat çekti.

Abdullah Gül, "Bu sebeple, günümüzde referandum, demokratik devletlerin sadece çok önemli ve istisnai konularda başvurdukları bir yöntem haline gelmiştir. Anayasamıza göre egemenliğin kayıtsız ve şartsız sahibi olan milletimiz, bu yetkisini temsilcileri, yani milletvekilleri eliyle veya doğrudan referandum yoluyla kullanabilmektedir" dedi.

Halkın referanduma katılımını ve Anayasa değişikliğine ilişkin temel tercihlerini ortaya koymasını demokrasi anlamında önemli bulduğunu dile getiren Abdullah Gül, "Bu Anayasa değişiklikleriyle, milletvekili seçimlerinin beş yıl yerine dört yılda bir yapılması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yapacağı seçimler dahil bütün toplantılarında üye tamsayısının en az üçte biri olan 184 milletvekili ile toplanabilmesi ve Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi hükme bağlanmaktadır. Bu değişikliklerin, Anayasamızın 25 yıllık uygulamalarının doğurduğu ihtiyaçlardan dolayı gündeme geldiğinde kuşku yoktur" diye konuştu.

Abdullah Gül, "1982 Anayasasına gelinceye kadar Millet Meclisi seçimlerinin dört yılda bir yapılması ilkesi benimsenirken, 1982'den sonra Meclisin seçim dönemi beş yıl olarak öngörülmüştür. Bu düzenleme, vatandaşlarımızın başlıca siyasî katılım aracı olan ve toplumdaki uzlaştırma yollarından en önemlisi sayılan seçimlerin süresini uzattığı için ciddî eleştirilere uğramış ve halkın siyasî sürece katılımını azaltmak şeklinde yorumlanmıştır." şeklinde konuştu.

Cumhuriyetimizin kurulduğu andan itibaren bütün cumhurbaşkanların meclisçe seçildiğini hatırlatan Gül, 1961 Anayasası döneminden itibaren Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin siyasi krizlerin kaynağı olduğunu söyledi. Gül, 1982 Anayasasında yapılan düzenlemeye rağmen, bu konuda ihtilâf ve gerilimler sona erdirilemediğini ifade etti.

"Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine karşı görüş bildirenler, yöntemin parlamenter hükümet sistemi ile bağdaşmadığını ileri sürmektedir." diyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin daha demokratik bir yöntem olduğu ve belirtilen bütün bu tıkanıklık ve gerilimleri önleyeceği düşüncesiyle hazırlanan bu Anayasa değişikliğinin böylece siyasî istikrara katkı sağlayacağı belirtilmektedir. Bu itibarla, milletimiz halkoylamasında tercihini hangi yönde kullanırsa kullansın, parlamenter hükümet sistemimiz devam edecektir. 21 Ekim'de yapılacak olan halkoylamasının neticesinin de demokrasimizi güçlendireceğinden eminim. Bu düşüncelerle Anayasa değişikliğine ilişkin referandumun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious