Abdullah Gül: Sınırda böyle şeyler olur

  • Giriş : 28.05.2007 / 12:44:00

Gül, iki ABD savaş uçağının Türk Hava Sahasını ihlal etmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, iki ABD savaş uçağının Türk Hava Sahasını ihlal etmesiyle ilgili, ''Uçaklarla ilgili Genelkurmay Başkanlığından detaylı bilgi gelmedi'' dedi.

TBMM'de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gül, uçakların hava sahası ihlaline ilişkin detaylı bilgi gelmeden bir şey söylemeyeceğini ifade ederek, uçaklarla ilgili Genelkurmay Başkanlığından detaylı bilginin gelmediğini söyledi.

''Daha önce de bu tür ihlaller oluyor muydu?'' sorusu üzerine Abdullah Gül, şunları söyledi:

''Bildiğim kadarıyla sık olmuyordu. Daha önce belki olmuş olabilir. Ama sınırlarda genellikle bu tip şeyler oluyor. Bunlarla ilgili detaylı bilgiler geliyor, Hava Kuvvetleri ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığına... Biz de gerekli girişimleri yapıyoruz. Tabii ki işin niteliği detaylı bilgiyle ortaya çıkar. Tesadüf mü? Bir kasıt var mı? Kaç dakikadır? Ne kadar süredir? Ne kadar içeridedir? Bunlar ancak detaylı bilgiler gelince ona göre hareket ederiz.''

''Uçakların silahlı olup olmadığına'' ilişkin bir soru üzerine de Gül, ''Bütün bunlar, işte detaylı bilgi dediğim şeylerdir. Şu an bu bilgiler gelmedi'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, ''Ne tür bir adım atılacak? Bir Nota mı? Yoksa Büyükelçi çağırıp bilgi mi edinilecek?'' sorusuna, ''Şekline ve bilgilerine göre'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious