Abdullah Gül sorulara cevap verdi

Abdullah Gül sorulara cevap verdi.10700
  • Giriş : 20.10.2008 / 01:00:00
  • Güncelleme : 19.10.2008 / 23:59:48

Gül, geçmişte Kürt kökenlilerin ayrımcılığa maruz kaldığını, ancak bugün durumun değiştiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Alman Der Spiegel dergisinin sorularan yanıtladı. Gül, terör örgütü PKK sorununun ''neden hala çözülemediği'' sorusuna karşılık olarak, Kürt sorunuyla PKK sorununun ayrı tutulması gerektiğini belirtti. Türkiye'de anayasa gereği her Türk vatandaşının tümüyle eşit haklara sahip olduğunu, Kürt kökenli vatandaşların geçmişte ayrımcılığa uğramış ve Kürtçe konuşamayıp yazamamış olduklarını kaydeden Gül, ancak günümüzde durumun değiştiğini, Kürt kökenli vatandaşların kültürel haklarının güçlendirildiğini ifade etti.

PKK'nın ise bir terör örgütü olduğuna, şehirlerde bombalı eylemler düzenlediğine, kadın ve çocukları da öldürdüğüne işaret eden Gül, acımasız ve vahşi bir mücadele sürdüren teröristlerin çoğunun Irak üzerinden Türkiye'ye girdiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, türbanla ilgili bir soru üzerine de, Türkiye'nin laik bir ülke olduğunu, her kadının başörtüsü takıp takmamaya hakkı olduğunu belirtti ve bunun ailelerden çok bazı politikacılar tarafından sorun haline getirildiğini ifade etti.

Konuyla ilgili düzenlemelerin Avrupa'daki kriterlere göre düşünce ve din özgürlüğü kapsamında ele alındığını kaydeden Gül, Türkiye'de önemli bir değişim sürecinin yaşandığını, modernleşme ve demokratikleşme süreci içinde bazı insanların büyük zorluklar çekeceğini, ancak bunu yine de iyi bir gelişme olarak gördüğünü bildirdi.

AB İÇİN ACELEMİZ YOK
Cumhurbaşkanı Gül, ''Sizce Türkiye ne zaman AB üyesi olacak?'' şeklindeki bir soruya karşılık da şunları söyledi:

''Acelemiz yok. Ancak şunu bilmeniz gerekir: Türkiye bugün 2003 yılında olduğundan ne kadar farklıysa 5 yıl sonra da bugün olduğundan çok daha farklı olacaktır. Ülkem çok büyük bir hızla değişecektir. Bunun yanı sıra bir müzakere süreci içindeyiz ve AB de gelişmelerimizi bizimle birlikte yakından izleyecektir. Bu süreç başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığı takdirde, Türkiye'nin AB üyesi olup olmayacağı yönünde siyasi bir karar alınacaktır. Ancak o zaman da, her bir ülkenin imzasına sadık kalmasını bekliyoruz. Avrupalılardan sözlerine bağlı kalmalarını istiyoruz.''

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*