Abdullah Gül uçakta konuştu: ABD mecbur

Abdullah Gül uçakta konuştu: ABD mecbur .13044
  • Giriş : 06.11.2007 / 14:35:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'nin terörle mücadelede işbirliği yapmasının yeterli olmayacağını, sorumlulukları da olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için Bakü'ye giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün ABD Başkanı George W.Bush ile yaptığı görüşmenin hatırlatılarak, gelinen noktanın ne olduğunun sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Türkiye'nin bu konuda ne yapacağı zaten belli. Savaştan sonra Irak'ı işgal eden ABD'nin bir noktada bu ülke üzerinde sorumluluğu var. Irak, Türkiye'nin komşusu. ABD'nin terörle mücadelede sadece işbirliği yapması yetmez, sorumlulukları da var.

Irak'ın başka yerlerindeki terör örgütleri ülkenin istikrarını ne kadar bozuyorsa, kuzeydeki terör örgütü de istikrarı aynı şekilde bozuyor. 'Kuzeyin istikrarı bozulmasın' gibi söylemler yanlış. Son dönemdeki temaslar ABD'nin terör örgütüyle mücadeledeki sorumluluğunu hatırlatmak açısından önemli.''

Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve istikrarına verdiği önemi yineleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin başka bir hedef içinde olmasının bu politikayla çelişeceğini söyledi.

Bu durumun dünya kamuoyuna iyi şekilde anlatılması gerektiğini belirten Gül, ABD'nin, Türkiye ile işbirliği yapmaması halinde dünya kamuoyu nezdindeki inandırıcılığını yitireceğini ifade etti.

Gül, terör örgütüyle yurt içi ve yurt dışında sonuna kadar mücadele edileceğinin altını çizerek, ''Sadece dışarıyı göstermenin anlamı yok'' dedi.

Terörle mücadelenin siyasal, ekonomik ve kültürel yönlerinin de bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bunu herkesin kavradığını ifade etti. Gül, ''Bugün bunların konuşulmasını sağlıklı buluyorum. Türkiye, konuya gerçekçi bir şekilde bakıyor. Bütün opsiyonlar masanın üzerinde, tüm kurumlar bu işin nasıl yapılacağı konusunda mutabık'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin neye mal olursa olsun, teröre izin vermeyeceğini vurguladı ve ''Türkiye terörle mücadelede doğru bildiğini kararlılıkla yapacak'' dedi.

Gül, ''Hakkari-Dağlıca'daki çatışmanın ardından irtibat kesilen 8 askerin Türkiye'ye getirilmesinde DTP'lilerin rolünü nasıl değerlendirdiği'' sorusuna, ''Büyük bir yanlışın olduğunu görüyorum'' yanıtını verdi.

Terörle mücadelede tüm siyasi partilerin sorumluluk taşıdığını anlatan Gül, ''Daha önce de bu tip manzaraların ortaya çıkmaması için gerekli ikazlar yapılmıştı. Terör örgütünün bu işi propagandaya dönüştürmesine fırsat verilmemesi gerektiğini hep söylemiştik'' diye konuştu.

Terörle mücadelenin diplomatik yönünün de önem taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, komşu ülkeler, Arap ülkeleri ve NATO nezdinde konunun anlatıldığını kaydetti. ''Dostları yanınıza almanız önemli'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine, ABD Başkanı Bush ile telefon görüşmesinin kendisinin Bush'u araması sonucu gerçekleştiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious