Abdullah Gül yarın Makedonya'ya gidecek

Abdullah Gül yarın Makedonya'ya gidecek.9769
  • Giriş : 30.04.2008 / 13:06:00

Cumhurbaşkanı Gül, Ohri'de düzenlenecek “15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi”ne özel konuk olarak katılmak ve temaslarda bulunmak üzere yarın Makedonya Cumhuriyeti'ne gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski'nin davetlisi olarak, 1-3 Mayısta Ohri'de düzenlenecek “15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi”ne özel konuk olarak katılacak. Cumhurbaşkanı Gül, Ohri ziyaretinin ardından, beraberindeki heyetle 3-4 Mayısta başkent Üsküp'e geçecek.

Cumhurbaşkanı Gül, özel konuk olarak katılacağı 15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Toplantısı'nın açılışında ve ikinci oturumunda konuşma yapacak. Gül, toplantıya katılan bazı ülke liderleriyle de ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

Gül, Makedonya ziyaretinin Üsküp'teki bölümünde ise Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski ile ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konuları içerecek şekilde kapsamlı görüşmelerde bulunacak, Makedonya Meclis Başkanı ve Başbakanını kabul edecek.

İki ülke arasında doğal afetlerin sonuçlarının azaltılması yönünde işbirliğini içeren bir anlaşmanın da imzalanacağı ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya Türk toplumunun temsilcileriyle görüşecek; Manastır'daki Atatürk Anı Odası'nı ve Makedonya'daki Osmanlı-Türk eserlerini ziyaret edecek.
Cumhurbaşkanı Gül, 4 Mayısta Türkiye'ye dönecek.

ZİRVEYE TÜRKİYE İLK KEZ KATILIYOR

Arnavutluk, Avusturya, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İtalya, Karadağ, Macaristan, Makedonya, Moldova, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna'nın üye olduğu Merkezi (Orta) Avrupa Girişimi'nin (MAG) bu yılki toplantısına, Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler de özel konuk olarak davet edildi. Türkiye, 18 üye ülkenin cumhurbaşkanlarının hazır bulunacağı zirveye ilk kez katılacak.

İki kutuplu dünya düzeninin yıkılmaya başladığı 1989 yılında, üyeleri için siyasi, iktisadi ve kültürel işbirliği sahaları oluşturma amacıyla hükümetler arası bir forum olarak tesis edilen MAG'ın ana hedefi, Orta ve Doğu Avrupa'daki ülkelerin 'Doğu Bloku' anlayışından demokratikleşme yönündeki dönüşüm süreçlerine katkıda bulunarak, AB hedefine daha kolay ulaşmalarını sağlamak olarak özetleniyor.

MAG'ın bir diğer önemli amacının da Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini yakınlaştırarak, AB'ye üyelik süreçlerinde birbirlerine destek vermelerini temin etmek olduğu belirtiliyor.

DİZİNİN SETİNE ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Manastır kentine yapacağı ziyaret sırasında bir özel televizyon kanalında yayımlanan “Elveda Rumeli” dizisinin setini de ziyaret edecek.

Dizide “Sütçü Ramiz” karakterini canlandıran Erdal Özyağcılar, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti için Makedonya'ya giden Türk gazetecilerle sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dizinin setine gelecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Özyağcılar, “Bu ziyaret bizim bizim bütün yorgunluğumuzu alacaktır” dedi. Dizinin Makedonya'daki Türkler arasında büyük ilgi gördüğünü anlatan Özyağcılar, “Dizinin yayımlandığı pazartesi akşamları, özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde hayat duruyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious