"/> " /> " /> " />

Abdullah Gül'den AB'ye eleştiri

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Gül, Türkiye'nin tam üyelik hedefine bağlı olduğunu belirterek, "AB'nin zihin karışıklığından bir an önce kurtulmasını umut ediyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dişleri Bakanı ve Başbakan yardımcısı Abdullah Gül, AB'nin müzakereleri 8 başlıkta askıya almasının vizyon eksikliğinden kaynaklandığını, Bunalım yaşayan Birliğin Bahaneler bulduğunu söyledi.

Gül, AB'nin Türkiye ile ilgili aldığı, 'müzakereleri askıya alma kararı'nın Türkiye ve AB arasındaki köklü ilişkilerin özü ve ruhuyla bağdaşmadığını ifade ederek, "Ne yazık ki bu kararda AB'nin vizyon eksikliği etkili oldu" dedi.

Türkiye'nin tam üyelik hedefine bağlı olduğunu belirten Gül, "Kıbrıs sorununun çözümü Birleşmeş Milletler zemnidir. AB'nin zihin karışıklığından bir an önce kurtulmasını, eğitim, kültür, sanayi gibi altyapısı hazır olan bazı fasılların bir an önce açılmasını umut ediyorum" şeklinde konuştu.

AB ile ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini belirten Gül, Türkiye'nin AB sürecinde hedeflerinden sapmadan ilerleyeceğini kaydetti. AB'nin Türkiye ile ilgili aldığı kararın AB'nin strateji ve vizyon eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Gül, AB'nin kendi içinde bunalım yaşadığını da belirterek, "AB'nin kafası karışık. Ufak iç meselelerle uğraşıyor. Kendi öneminin farkına varmayacak kadar kafası karışık durumda. Türkiye ile ilgili alınan son kararın altındaki de esasen protokol meselesi değildir. Protokol meselesi AB üyesi ülkeler için bir bahanedir. Türkiye her zaman protokolde üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmiştir. Ancak AB, KKTC'ye yönelik izolasyonların kalkması yönünde verdiği sözleri yerine getirmedi. Bu tedbirler alınmadığı için Türkiye ileriye yönelik bir adım atmamıştır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious