Abdullah Gül'den çarpıcı açıklamalar!

Abdullah Gül'den çarpıcı açıklamalar!.11279
  • Giriş : 28.08.2008 / 07:33:00
  • Güncelleme : 28.08.2008 / 00:34:15

Cumhurbaşkanı Gül, göreve gelişinin 1. yıldönümünde canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Gül, rektör atamalarıyla ilgili kararlarına yönelik eleştirileri değerlendirdi. “Bana göre en doğru adayları atadım” diyen Gül, rektör atamalarının Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaması gerektiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül göreve gelişinin 1. yıldönümünde NTV canlı yayında Ruşen Çakır ve Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanı Gül röportajın ilk bölümünde 1. görev yılı, dış politika ve atamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Abdullah Gül şunları söyledi:

KONUMUMUN FARKINDAYIM

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra anayasaya göre sorumluluklarımı biliyorum. Yeminimi iyi biliyorum. Meclis'te yaptığım konuşmalarda neler yapacağımı, nelere önem verdiğimi paylaşmıştım. 1 yıl içinde bunlara bağlı olduğuma inanıyorum. Cumhurbaşkanlığı Türkiye'nin birliğini bütünlüğünü temsil eder. Anayasa'nın uygulanmasını temin eder, gözler ve uyumu sağlar. Bunları hep zihnimde tuttum. Özen gösterdim ve buna devam edeceğim. Bana oy verenlerin ve vermeyenlerin hakkını gözetmek durumundayım,. Vicdanen rahatım. Onurlu, şerefli bir durumda olan kişi için tartışmalar küçük kalır.

KAFKASYA'DA GELİŞMELER

İlk ziyarietet ettiğim ülkelerden biri Gürcistan'dır. Bugünkü sorun potansiyelo olarak uzun zamandır vardı. Gürcistan lideriyle bu konuları iki kez konuştum. Hassasiyeti konuştum. Maalesef bugün ortada sıcak bir durum var. Kafkasya'da barış, huzur bizim de çıkarımızadır. Halklar birbirine bağlı halklardır. Oralarda akrabalarımız vardır. Kan gözyaşı görmek istemeyiz. Bunların dilyalogla çözülmesini istedik. Bugün de bu yönde çalışma içindeyiz. Yoğun temaslarımız var. barıştarn istikrardan yahnaısz. Müttefiklerimiz var, komşularımız söz konusu, dengeli olmak durumundayız. Dünden itibaren durum yeni bir safhaya girdi. Rusya'nın bu kararı aceleci bulundu. Çünkü Gürcistan'ın toprak bütünlüğü herkes için önemli. BM'nin sınırlarını tanıdığı bir ülke. Dünden itibaren durum yeni bir safhaya girdi.

Kafkasya Paktı önerisini ise hemen gerçekleşecek gibi algılamak yanlış. Bu Türkiye'nin bölgedeki istikrara ve çözüme yönelik gündeme getirdiği bir konudur. Bunlar bugünden yarına çözülecek şeyler değil.

ERMENİSTAN'I ZİYARET

Ermenistan'la oynanacak Futbol karşılaşması için gidip gitmemeye henüz karar vermedik, değerlendiriyoruz. Burada önemli olan faydası var mı, yok mu? Son değerlendirmeleri yapıyoruz.

VETO ELEŞTİRİLERİ

Vetolara yönelik tartışmaları doğru bulmuyorum. Önceki cumhurnbaşkanları, onlar kaç veto etmiş. Benden önceki sayın cumhurbaşkanının ilk yılında 2 vetosu var. Ben şu kadar veto ettim diye övünmem. Arzu ederim ki hiç olmasın. Bunlara rağmen eksikler oluyor, yanlışlar oluyor. Ben görevimi yapıyorum.

YÖK BAŞKANI ATAMASI

Eleştiriler olabilir bazı çevrelerde. Başka isimler de olabilir di. Önemli olan uygulamalardır. Ben YÖK'te herhangi bir bölünmüşlüğün olmamasını istedim. Ben kendisinden bunun giderilmesini istedim. Üniversitelerle ilgili rekabetin artırılmasını istedim. Önceki yönetim tarafından bırakılmış strateji belgesinin çok iyi olduğunu biliyorum. Onu rehber edinmelerini söyledim. Performanslara baktığımda bir yanlışlarını görmedim. Başörtüüe konusunda bir şey yaptılarsa doğru veya yanlış onu savunacak halim yok.

REKTÖR ATAMALARI

Rektör atamalarında gösterdiğim hassasiyet ortada. 28 rektör atadım 22 tanesi 1. sırada olanlardan. Eleştiri yapılırken ön yargılı olunmamalı. Bir rektörün AKP'den aday olduğu doğru. Başka röktörler var, muhalefet partilerinde önemli görevler almışlar. Niye onlardan bahedilmiyor. Ben en doğru adayın o olduğunu gördüğüm için onları atadım.

CUMHURBAŞKANI BU SEÇİMİ YAPMAMALI

Rektörlerin son ayamada Cumhurbaşkanı tarafından atanması doğru değil. Üniversiteler yeniden yapılanırken rektörlerin seçimi veya tayini ile ilgili yeni bir usul olması lazım. Bunlarda siyasi yarış gibi seçim olmaması lazım. Önemli olan bir üniversitenin rekabetinin büyümesinin gelişmesinin öne alınması lazım. Ben yeni bir sistemin getirilmesini, cumhurbaşkanının hiç bu işe karışmamasını arzu ediyorum. Bu konuda hem hükümete hem meclise çağrıda bulunmak isterim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*