Abdullah Gül'den kararla ilgili ilk açıklama

Abdullah Gül'den kararla ilgili ilk açıklama.11279
  • Giriş : 31.07.2008 / 15:09:00
  • Güncelleme : 31.07.2008 / 15:22:32

Cumhurbaşkanı Gül, AK Parti hakkındaki kararla ilgili ilk açıklamayı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin demokrasinin bütün kurumlarıyla işlediği bir hukuk devleti olduğunu belirterek, ''Bütün kurumlarımız Anayasa'dan kaynaklanan görevlerini yerine getirmektedirler. Bu tespitler son aylarda yaşanmış olan siyasi ve hukuki tartışmalar ve süreçler bakımından da geçerlidir'' açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Önümüzdeki dönemde, başta hükümet olmak üzere herkesin, uluslararası siyasi ve ekonomik gelişmeleri de dikkate alarak, ülkenin öncelikli gündem maddeleri üzerinde daha fazla odaklanmasını gerekli görüyorum'' dedi.

Çankaya Köşkü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle:
Sayın Cumhurbaşkanımız, aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna duyurulmasını istemişlerdir:

"Türkiye, demokrasinin bütün kurumlarıyla işlemekte olduğu bir hukuk devletidir.

Bütün kurumlarımız, Anayasadan kaynaklanan görevlerini yerine getirmektedirler.

Bu tespitler, son aylarda yaşanmış olan siyasi ve hukuki tartışmalar ve süreçler bakımından da geçerlidir.

Önümüzdeki dönemde, başta Hükümet olmak üzere herkesin, uluslararası siyasi ve ekonomik gelişmeleri de dikkate alarak, ülkenin öncelikli gündem maddeleri üzerinde daha fazla odaklanmasını gerekli görüyorum.
Bu öncelikler arasında, terörle mücadelemizde nihai başarıya ulaşılmasını, ekonomik-siyasi reform süreçlerinin devamını, AB ile tam üyelik müzakerelerinin tamamlanmasını ve dış politikadaki barışçı çabalarımızın sonuç vermesini saymak mümkündür.

Bu amaçla, toplumumuz içindeki iletişimin, güvenin ve uyumun daha da güçlendirilmesi suretiyle, hep birlikte çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.
Söz konusu önceliklere yoğunlaşmamızın, ülkemizde istikrar, güven ve refahın pekişmesine, Türkiye’nin uzun vadede de öngörülebilir bir ülke özelliğini korumasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*