Abdullah Gül'den mayın yorumu!

Abdullah Gül'den mayın yorumu!.10267
  • Giriş : 26.05.2009 / 14:11:00
  • Güncelleme : 26.05.2009 / 14:18:32

Cumhurbaşkanı Gül: Türk Devleti'nin kendi ulusal çıkarlarının aleyhine bir şey yapması düşünülemez.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesinin özel sektöre verilmesiyle ilgili tartışmalarla ilgili olarak, "Türk devleti, Türk hükümeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kendi ulusal çıkarlarının aleyhine bir şey yapar mı? Bu nasıl düşünülebilir ki?" tepkisini verdi.

Abdullah Gül, Kırgızistan ve Tacikistan ziyaretleri öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı.

Suriye sınırındaki mayınlı arazilerle ilgili süreç hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Gül, Başbakanlığın yaptığı 2002 yılında da bu çalışmalarla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'ne görev verildiğini hatırlattı.

Mayın temizlemenin dünyanın en zor işlerinden olduğunu vurgulayan Gül, önceden belirlenen maliyetlerin daha sonra 10-15 misli arttığını ifade etti.

Türkiye'nin çok sofistike aletler gerektiren ve tehlikeli olan bu işi kendi kaynaklarıyla yapmasının uzun yıllar alacağını kaydeden Gül, bu konuda dile getirilen şüphelere tepki gösterdi.

Gül, "TBMM'de tüm milletvekilleri, Türk hükümeti, Türk devleti kendi milli çıkarlarının aleyhine bir şey der mi?" dedi.

Konuyla ilgili şüphe duyanların en geniş, detaylı ve tatmin edici şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini de söyleyen Gül, arazinin mayınlardan temizlenmesiyle Türkiye'nin en bakir ve en verimli büyük bir toprak kazanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekillerinin ifadeleri alınmak üzere emniyete götürülebileceği tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise "Bu konu suhulet içerisinde mevcut hukukumuz dikkate alınarak halledilmeli. Gerek Meclis Başkanı, gerekse siyasiler bir çalışma içerisindeler." şeklinde konuştu.

Abdullah Gül, basın toplantısının ardından Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile milletvekilleri ve işadamlarının da bulunduğu bir heyetle Kırgızistan'a hareket etti.

Kırgızistan ve Tacikistan'da cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanlarıyla bir araya gelecek olan Gül, Kırgız Meclisi'ne hitap edecek, iş toplantılarına katılacak.

Gül, 2 ülkedeki Türk okullarını da ziyaret edecek, temel atma törenlerine katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*