Abdullah Gül'den Merkel'e AB yanıtı

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Süreç uzun. Müzakereler bitince bakalım Türk halkı ne diyecek, AB'ye üye olmak isteyecek mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin AB ile sıkı ilişkiler kurması için daha 50 yıl gerekiyor“ diyen Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yanıt Üsküp’ten Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den geldi.

Gül, günübirlik ziyaret için geldiği Üsküp’te Makedon meslektaşı Antonio Molosovski tarafından ağırlandı. Cumhurbaşkanı Branko Crvenskoski ve Başbakan Nikola Gruevski tarafından kabul edildi. Makedon hükümeti, Gül’e jest yaparak, Üsküp ziyareti boyunca kendisine mihmandar olarak kabinedeki tek Türk bakan Adnan Kahlil’in eşlik etmesini sağladı. Makedonya Dışişleri Bakanı’nın Gül’e bir başka jesti de ”Osmanlı Arşivlerinde Makedon Belgeleri“ adlı kitabı hediye etmesi oldu.

Gündem AB üyeliği oldu
Türkiye’nin ”tam birlik müzakerelerine“ başlamış olması, Makedonya’nın ise ”aday ülke“ olarak kabul edilmesi nedeniyle iki tarafın gündeminde de AB üyeliği vardı. Ancak Bakan Gül, üyelik konusunda belirsiz ifadelerle konuşmayı tercih ederken, Makedon meslektaşı, ”AB’ye kesinlikle üye olacaklarını“ söyledi. Gül, ortak basın toplantısında AB konusundaki soruları, ” Yakında 4 başlıkta daha müzakereye başlayacağız. Ancak sürecin zor ve uzun olacağını biliyoruz. Bakalım bu sürecin sonunda Türk halkı birlik konusunda ne diyecek. AB’ye üye olmak isteyecek mi, bazı Avrupa ülkeleri Türkiye’nin üyeliğini onaylayacak mı? Bunu müzakere bittiğinde göreceğiz “ dedi. Gül’ün bu açıklamasına rağmen Makedon Bakan, ” Biz AB’ye kesinlikle üye olacağız. Bunda hiç şüphe yoktur. Bilinmeyen tek şey, Makedonya’nın ne zaman üye olacağıdır “ diye konuştu.

’Ezanı siz eksik etmeyin’
Gül günübirlik Üsküp ziyaretinde Osmanlı’dan kalan camileri gezerken duygulandı. Mustafa Paşa Cami’yi gezen Gül, Makedonya müslümanlarının müftüsüne ” Bu camiyi biz tamir ettirdik. İçini doldurmak ve korumak size ait “ dedi. Cami özel defterine de benzer bir mesaj yazan Gül, ”Türkiye Osmanlı’dan kalan camileri restore ediyor, buradan ezan ve tekbiri eksik etmemek de sizlere düşer“ diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious