Abdullah Gül'den Sarkisyan'a davet

Abdullah Gül'den Sarkisyan'a davet.11279
  • Giriş : 12.09.2008 / 16:39:00
  • Güncelleme : 04.05.2010 / 18:37:41

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ü Erivan havaalanında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ve diğer yetkililer karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NTV`nin haberine göre, karşılamada, Türkiye`nin Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ü Erivan havaalanında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ve diğer yetkililer karşıladı.

NTV`nin haberine göre, karşılamada, Türkiye`nin Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Gül`ün uçağı TSİ 14.45`te havaalanına indi. Gül, havaalanındaki karşılamadan sonra kendisine ayrılan otele hareket etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Erivan`a indikten sonra ilk olarak Milli Takım kafilesinin kaldığı Golden Palace Otel`e geçti. Kafileyi ziyaret eden ve Ermenistan karşısında başarılar dileyen Gül`ün ziyareti, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül`ün konvoyunun geçtiği güzergahta toplanan bazı Ermenistan vatandaşları, çeşitli pankartlar açarak protestolarda bulundu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı güzergahta, herhangi bir taşkınlık gözlenmedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekileri taşıyan konvoyun Cumhurbaşkanlığı Sarayı`na geldiği sırada, Saray önünde toplanan bir grup Ermenistan vatandaşı çeşitli pankartlar açarak protesto gösterisi yaptı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Gül`ü, Cumhurbaşkanlığı Sarayı`nın girişinde karşıladı ve her iki Cumhurbaşkanı burada tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Daha sonra Gül ve Sarkisyan bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı. Görüşmenin ardından her iki Cumhurbaşkanı gazetecilere açıklama yaptı.

GÜL: UMARIM ÇÖZÜM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLUR

Cumhurbaşkanı Gül, Sarkisyan`ın davetine icabetle Erivan`da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, `Milli maç fırsatını güzel bir şekilde değerlendirdik` dedi.

Görüşmede, Kafkasya`nın genel durumunu ele aldıklarını anlatan Gül, bölgenin huzur, istikrar ve barışa kavuşması için görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların giderilmesinde iklim oluşturulması için irade ortaya koyduklarını belirterek, `Ümit ederim ki bu ziyaret, iki ülke arasındaki problemlerin çözümünde yeni bir başlangıç olur` diye konuştu.

ERMENİSTAN`DAN KAFKASYA PLATFORMU`NA DESTEK

Gül, Sarkisyan`ın, Türkiye`nin gündeme getirdiği Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu`na destek verdiğini de açıklayarak, bu desteğe teşekkür etti.

SARKİSYAN: SORUNLARI GELECEĞE BIRAKMAYACAĞIZ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da davetini kabul ettiği için Cumhurbaşkanı Gül`e teşekkür etti.

Gül`ün, kendisini İstanbul`daki Türkiye-Ermenistan maçına davet ettiğini bildiren Sarkisyan, `Ben bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendiriyorum` dedi.

Sarkisyan, iki ülke arasındaki sorunların çözümü konusunda ortak irade gösterdiklerini belirterek, `Bu sorunları biz çözeceğiz ve gelecek nesillere bırakmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı Gül`de istikrar ve iş birliği arzusu görmekten memnunum` diye konuştu.

İSTABUL`A DAVET ETTİ

Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Gül`ün kendisini İstanbul`daki Milli maça davet ettiğini açıkladı.

Görüşmenin ardından Gül ve Sarkisyan başkanlığındaki heyetler akşam yemeğine geçti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı`ndaki yemek basına kapalı gerçekleşti.

MAÇI BİRLİKTE İZLEYECEKLER

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile Ermenistan Milli Futbol takımları arasındaki 2010 Dünya Kupası eleme grubu karşılaşmasını birlikte izleyecek. Cumhurbaşkanı Gül, maç sonrası Erivan`dan ayrılacak.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Başkent Erivan`da sıkı güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı ve çevresinde polisin yanı sıra çok sayıda özel güvenlik kuvvetleri mensubu alınan önlemler çerçevesinde görevlendirildi.

Ziyareti nedeniyle Cumhurbaşkanlığından da çok sayıda güvenlik görevlisi Gül`ü korumak üzere Erivan`da görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*