Abdullah Gül'den; "Türk Dış Politikasının Ufukları"

Abdullah Gül'den;
  • Giriş : 03.08.2007 / 08:31:00

Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olarak yaptığı dış politikayla ilgili konuşmalarının bir kitapta topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olarak yurtiçi ve yurtdışında yaptığı dış politikayla ilgili konuşmalarının büyük bölümünü "Yeni Yüzyılda Türk Dış Politikasının Ufukları" adlı kitapta bir araya getirdi.

Kitapta Gül'ün farklı tarihte ve farklı koşullarda yaptığı konuşmalar; genel konular, AB ve Kıbrıs, Ortadoğu ve Irak, Türk-ABD ilişkileri, İslam dünyasında yenilenme ve medeniyetler arası diyalog gibi başlıklar altında, kronolojik sırayla sunuluyor. 4.5 yıllık Türk dış politikasının genel portresini çıkaran kitap, AK Parti hükümetinin ve Dışişleri Bakanlığı'nın yaptıklarına da ışık tutan bir nitelik taşıyor.

KANIT TEŞKİL EDİYOR

Bu bağlamda Gül kitaba yazdığı önsözde, "AB ve Kıbrıs başlıklı 2. bölümdeki konuşmalarım, yarım asırlık AB üyelik sürecimizde son dönemde elde edilen başarılarla ülkemizdeki reform sürecinin, öğrencilerden siyasetçilere, kanaat önderlerinden resmi muhataplarımıza kadar yurtdışında geniş bir kesime izah edilmesi için ne kadar büyük gayret gösterdiğimize de kanıt teşkil etmektedir. Bu bölümdeki konuşmalarım, AB başkentlerinde yaşadığımız, çoğu kez beni ve mesai arkadaşlarımı yorgun düşüren, saatlerin durduğu, yoğun tartışmaların ve çetin müzakerelerin yaşandığı kritik günlere de ışık tutmaktadır" diyor. Bu kritik günlerin arkasındaki dış politika anlayışını ise kitapta yer alan 26 Mart 2003 tarihli ilk konuşmanın satır aralarında görüyoruz. Genel Kurul'daki Dışişleri Bütçe görüşmesinde Gül şu sözlere dikkat çekiyor: "Bu bölgesel ve küresel ortamda Türkiye'nin izleyeceği politikalar, sadece ülkemiz ve bölgemiz için değil, küresel ölçekte de önem taşımaktadır. Türkiye'nin merkezi hale gelen konumu, sadece coğrafyaya da bağlanmayacaktır. Hem Batı hem İslam alemine mensup, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olma özelliğine sahip ülkemiz, çağdaşlaşma özlemi duyan halklar için ilham kaynağı teşkil etmektedir."

KÜRESELLEŞME VE İSLAM

Kitabın "Kürselleşme, İslam Dünyasında Yenilenme ve Medeniyetler Arası Diyalog" başlıklı bölümü altında toplanan konuşmaların bir bölümüyse, bu konuşmaları ulusal basından takip edemeyen okurlar için derlenmiş. Dış dünyada bu konuşmaların dikkatle takip edildiğini söyleyen Gül, özellikle 28 Mayıs 2003’te Tahran'da yaptığı konuşmanın hem Batı'da hem Doğu'da ilgi çektiğine vurgu yapıyor.

Gül, o konuşmalarda demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, kadın hakları gibi evrensel değerlerin, İslam'ın temel değerlerine aykırı olmadığına ve insan haklarına saygılı bir sistem kurulabileceğine değiniyordu. Kısacası bu kitap, hem Türk dış politikasının temel konularındaki görüş ve tutumlarını kayda geçiren bir referans belgesi, hem de Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı son dört buçuk yılda Türkiye'nin çıkarlarını korumak için harcadığı çabayı gözler önüne seren bir eser olarak okurunu bekliyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious