Abdullah Gül'den vatandaşlara çağrı!

Abdullah Gül'den vatandaşlara çağrı!.19064
  • Giriş : 21.09.2008 / 00:53:00
  • Güncelleme : 20.09.2008 / 21:57:31

ABD yolculuğu öncesi soruları cevaplayan Gül, Deniz Feneri olayı ile ilgili bir soruya anlamlı cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler 63. Genel Kurulu'nun açılış toplantılarına katılmak üzere New York'a gidiyor. Gül, hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELİĞİ İÇİN DESTEK

Gül,"23 Eylül Salı günü açılış oturumuna katılarak BM Genel Kurulu'na hitap edeceğim.Ülkemizin görüşlerini ve beklentilerini dile getireceğim.22 Eylül Pazartesi günü Afrika'nın kalkınması temalı toplantıda konuşacağım.Çok sayıda ikili görüşme gerçekleştireceğim.
Temaslarımda bölgesel sorunlar başta olmak üzere BM gündemindeki meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunacağım.Ayrıca Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne üyeliği içinde destek isteyeceğim"dedi.

-BAŞBAKAN'IN BASINA BOYKOT ÇAĞRISI-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Başbakan Erdoğan 'Basına yönelik boykot çağrısının' hatırlatılması üzerine,"Bu gibi siyasi konulara benim girmem pek doğru olmaz.Siyasetin zaman zaman nasıl yükseldiğini, nasıl azaldığını biliyoruz." diye konuştu.

-DENİZ FENERİ-

Cumhurbaşkanı Gül, Deniz Feneri davasının hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi:

"Türkiye'de savcılar, hakimler, bağımsız mahkemeler var.Bildiğim kadarıyla savcılar bununla ilgili bazı işlemler yapıyor.Ramazan ayı bir yardımlaşma ayıdır.Bu tür şeylerin halkımızın yardımlaşmasını önlememesi lazım.Tabi ki yardımların muhatablarına ulaşması konusunda titiz davranılmalıdır.İçişleri Bakanlığı'nın bu yönde bir denetim başlattığını duydum."

Bir gazetecinin,"SPK, RTÜK gibi kurumlarda bu konuya karıştı.Bu kurumların bu konuyla anılmasını nasıl değerlendiriyor sunuz?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül,"Bütün bunların netleşmesi gerekir.Türkiye bir hukuk devletidir.Şüpheleri giderici gerekli yasal araştırmalar yapılacaktır.Kimse birden bire suçlu ilan edilemez.Bunların netleşmesi için Türkiyede gerekli yasal organlar vardır."diye yanıt verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*