Abdullah Gül'e fahri profesör unvanı

Abdullah Gül'e fahri profesör unvanı.9345
  • Giriş : 27.05.2009 / 17:00:00

Gül'e, Bişkek'teki Yusuf Balasagun Milli Üniversitesi tarafından fahri profesör unvanı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Gül'ü üniversiteye gelişinde Rektör Prof. Dr. Amangeldiy Bekbalaev ve öğrenciler karşıladı.

Geleneksel Kırgız kıyafetli gençlerin ve öğrencilerin tezahüratları eşliğinde üniversiteye giren Cumhurbaşkanı Gül'e, ellerinde Türk ve Kırgız bayrakları taşıyan öğrenciler sevgi gösterisinde bulundu.

Gül ve Rektör Bekbalaev, yaptıkları kısa görüşmenin ardından törenin yapıldığı salona geldi.

Rektör Bekbalaev, iki ülke halklarının tarihin derinliklerine dayanan ilişkileri olduğunu belirterek, bunun da en iyi eğitim kurumları aracılığıyla değerlendirildiğini ifade etti.

Üniversitenin öğretim görevlilerinin büyük bölümünün Türkiye'de yetiştiğini dile getiren Bekbalaev, öğrencilerin yüksek eğitim standartlarına uygun çerçevede eğitim aldığını anlattı.

İki ülke arasındaki yakın, samimi ve dostane ilişkilerin her alanda sürdürülen işbirliğine katkı sağladığını belirten Bekbalaev, Türkiye'nin, Kırgızistan'ın eğitim sistemi ve kurumlarına sağladığı destek için teşekkür etti.

Türkiye'nin eğitim alanında uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip olduğunu ifade eden Bekbalaev, Türkiye'de sanayi, ekonomi, eğitim, kültür alanlarındaki kalkınmanın Atatürk sayesinde başladığını kaydetti.

Bekbalaev, Cumhurbaşkanı Gül'ü üniversitelerinde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, üniversitenin Bilim Kurulunun Cumhurbaşkanı Gül'e ''fahri profesör'' unvanı vermeyi kararlaştırdığını belirtti.

Rektör Bekbalaev'in konuşmasının ardından, Bilim Kurulunun 22 Mayıs 2009 tarihli Cumhurbaşkanı Gül'e ''Türk dünyasının entegrasyon sürecine ve Kırgızistan ile Türkiye'nin eğitim alanındaki işbirliğine katkılarından dolayı fahri profesör unvanı verilmesi'' kararı okundu.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'e fahri profesörlük diploması sunuldu ve kep ile cübbe giydirildi.

GÜL'E FAHRİ PROFESÖRLÜK DİPLOMASI SUNULMASI VE CÜPPE GİYDİRİLMESİ TÖRENİNDEN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ

-''BENİM İÇİN UNUTULMAZ''-

Cumhurbaşkanı Gül de konuşmasında Yusuf Balasagun Üniversitesinde öğrencilerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Türk halkının iyi dileklerini iletti. Gül, büyük bir düşünürün adını taşıyan milli üniversiteden profesörlük unvanı almanın kendisi için unutulmaz olduğunu ifade etti.

Bin yıl önce bu topraklarda yaşayanlar arasından bilim adamları, felsefeciler, alimler yetiştiğini, insanlığın mutluluğu için yol gösterdiklerini anlatan Gül, üniversiteye adını veren Kutadgu Bilig'in yazarı Yusuf Has Hacib'in de bu kişilerin en önde gelenlerinden biri olduğunu söyledi.

Gül, ''Buralar bizim ata yurdumuz, ata vatanımız. Bugün bu topraklara gelince atalarımızı anıyoruz'' dedi.

Rektör Bekbalaev'in iki ülkenin ortak tarihi, geçmişi ve atalarıyla ilgili yazdığı kitapları kendisine gösterdiğini belirten Gül, rektörün Barbaros Hayrettin Paşa ile ilgili kitabını gösterirken ''Türkler sadece Asya'nın bozkırlarında başarılı olmadılar, denizlerde de başarılı oldular, Akdeniz'e hakim oldular. Bunu herkese göstermek için bu kitabı yazdım'' dediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Bugün de biz, nasıl atalarımız tarihte büyük işler yapmış, büyük devletler kurmuş ve çok başarılı olmuşlarsa aynı şekilde başarılı oluyoruz, çok çalışıyoruz ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasındayız. Daha başarılı olmak için aramızda daha çok işbirliği yapmamız, birbirimize daha çok destek sağlamamız ve birbirimizle daha çok beraber çalışma ortamı oluşturmamız gerekiyor. Bunun birinci yolu da eğitim konusundaki işbirliğinden geçiyor'' diye konuştu.

Bugün iki ülke öğrencilerinin karşılıklı eğitim aldıklarını belirten Gül, bunun iki ülke ve halklarını birleştiren çok önemli bir fonksiyon olduğunu söyledi.
Türkiye ve Kırgızistan arasındaki işbirliğinin sadece eğitim alanında değil, kültürel alanda da devam ettiğini kaydeden Gül, bundan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteden, öğrencilerin sevgi gösterileri arasında ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*