Abdullah Gül'e göre tek çözüm AB

Abdullah Gül'e göre tek çözüm AB.19064
  • Giriş : 14.07.2008 / 18:51:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı, emekli büyükelçi Rıza Türmen ile şunları görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı, emekli büyükelçi Rıza Türmen ile görüşmesinde, Türkiye'de her alanda standartların yükseltilmesi için AB ile müzakere sürecinin önemine dikkati çektiği belirtildi.

Alınan bilgiye göre Gül ile Türmen, öğle yemeğinde, hukukun küreselleştiği bir dönemde Türkiye'de her alanda standartların yükseltilmesi ve bunun yollarının neler olduğu sorusuna yanıtla ilgili istişarelerde bulundular.

Gül ve Türmen'in, AİHM içtihatları ve AB sürecinin bu noktadaki önemi üzerinde hem fikir olduğu belirtildi.

Gül'ün, bu bağlamda, AB ile Türkiye arasında yürütülen müzakere sürecinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Herkes, bu sürece, içselleştirerek sahip çıkmalı" dediği kaydedildi.

AİHM'nin, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde standartların yükseltilmesi konusunda oynadığı rolü hatırlatan Rıza Türmen'in de yüksek mahkemenin Türkiye'de de benzer bir rol oynadığını söylediği belirtildi.

AİHM içtihatlarının ve AB sürecinin bu anlamda örtüştüğünü de dile getiren Türmen'in, Türkiye'nin reform sürecine tekrar sarılması gerektiğine işaret ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*