Abdullah Gül'e jet yanıt: Hakimlik tarafsız olmaktır

Abdullah Gül'e jet yanıt: Hakimlik tarafsız olmaktır.20957
  • Giriş : 02.11.2007 / 14:00:00

Yargıtay: "Hakimlik tarafsız olmaktır. Ancak Cumhuriyetin korunmasında taraf olacaksınız."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Adalet Akademisi 2007-2008 eğitim yılı açılış töreni, akademinin Ahlatlıbel Kampüsü'nde yapıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay daire başkanları, üyeleri ile askeri ve sivil yargı mensupları katıldı.

Yargıtay Başkanı Osman Arslan konuşmasında Türkiye Adalet Akademisinin kuruluş tarihi itibariyle henüz emekleme döneminde olduğunu ve gelecekte Avrupa'daki emsallerine örnek olacak nitelikte bulunduğunu ifade ederek, hakim ve savcıların eğitiminin çok önemli olduğuna işaret etti.

Toplumlarda hakimlere özel önem ve değer verildiğini, Türk toplumunda ise bu önem ve değerin daha fazla olduğunu kaydeden Arslan, Türk toplumunun hakim ve savcıları her zaman takip ettiğini, tarafları yargılayan hakimlerin de kamuoyunca yargılandığını ve hakimlerin her kararıyla halkın gözünde sınava tabi tutulduklarını söyledi.

Arslan, ''Hakimliğin temel ögesi tarafsız olmaktır. Ancak bazı kararlarınızda Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve yaşatılmasında taraf olacaksınız. Buradaysak bu Cumhuriyetin kazanımları sayesindedir. Cumhuriyetin insan onur ve haysiyetine en uygun rejim olduğunu bilmelisiniz, bilmek zorundasınız. Demokratik, laik, hukuk devletine sahip çıkmada tarafsınız, ay yıldızlı bayrağa sahip çıkmada, o bayrağı daha yükseklere çıkarmada taraf olacaksınız. Buralarda tarafsız olma lüksünüz yok'' dedi.

Hukukun durağan, hayatın ise dinamik olduğunu ve hakimlerin durağan hukuk kurallarını dinamik hayat koşullarına göre değerlendirebilmek için sürekli kendilerini geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Arslan, genç hakim ve savcıların en az bir yabancı dili bilmesi gerektiğini ve yeniliklere açık olmaları gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious