Abdullah Gül'e Kazak - Türk Lisesi'nde hoş sürpriz!

Abdullah Gül'e Kazak - Türk Lisesi'nde hoş sürpriz!.13798
  • Giriş : 15.12.2007 / 02:03:00
  • Güncelleme : 15.12.2007 / 01:59:22

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'daki temaslarına devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, bugün Kazakistan Türkiye Eğitim ve Kültür Vakfı (KATEV) tarafından yaptırılan Uluslararası Türk-Kazak Lisesi'nin yeni binasının açılışını gerçekleştirdi.

Okula gelişinde Türk ve Kazak bayraklarını taşıyan öğrenciler tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, sınıfları gezerek öğrencilerle yakından ilgilendi. Modern teknolojiyle donatılan sınıflardaki eğitime hayran kalan Gül, gazetecilere de sınıfları mutlaka görmelerini tavsiye ett. Gül öğrencilere de, "Sizinle gurur duyuyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum." şeklinde hitap etti. Okul yetkililerinden bilgi alan Gül, bir süre okulda dinlendi. Dinlenme sırasında öğrencilerin gösterilerini izleyen Cumhurbaşkanı Gül, gösteri yapan minik bir ilköğretim öğrencisini yanına çağırarak sevdi. Kazak öğrenciler, Gül'ün huzurunda geleneksel Kazak halk oyunları gösterisi sundu. Bir öğrenci, Türkçe şarkı söylerken bazı öğrenciler de "İstanbul" ve "Adı Mehmet" isimli şiirleri seslendirdi.

-GÜL'E KAZAK-TÜRK LİSESİ'NDE SÜRPRİZ-

Daha sonra Kazak-Türk Lisesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, öğrenciler tarafından coşkuyla karşılandı.

Gül, ellerinde Türkiye ve Kazakistan bayrakları bulunan öğrencilere yakın ilgi gösterdi. Okulda bazı derslere giren Gül, Türkçe dersinde bir sürprizle karşılaştı.

Dokunmatik bir ekranda yap-boz şeklinde, her soruya verilen doğru cevabın ardından parça parça açılan fotoğrafın Cumhurbaşkanı Gül'ün fotoğrafı olduğu ortaya çıktı. Öğrenciler, öğretmenlerinin ''Bu kişiyi tanıdınız mı?'' sorusunu, ''Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'' diye cevapladılar. Bu durum karşısında sevincini gizlemeyen Gül, ''Keşke biz de sizin gibi öğrenci olsaydık'' dedi.

Daha sonra okulun salonunda Kazak öğrenciler tarafından Türkçe şarkılar seslendirildi, şiirler okundu, Kazak dans gösterisi yapıldı.

Gül'ün okul ziyaretine Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Janseyit Tüymebayev de eşlik etti. Gül, okuldan ayrılırken öğrenci ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve ziyaret defterini imzaladı.

Toplam 20 bin metre kare kapalı alana sahip okul binası içinde 48 sınıf, 6 fen laboratuarı, 3 bilgisayar, 2 multimedya, 2 dans, 2 resim, 24 eğitsel kol çalışma sınıfı, 1 kütüphane, 1 spor salonu, 1 konferans salonu, 1 havuz, 1 yemekhane ve 1 kafeterya bulunuyor. Okul bu yıl itibariyle birinci sınıftan yedinci sınıfa kadar 358 öğrenciyle eğitim öğretim hayatına başladı. Okulun öğrenci kapasitesi ise bin 200. Toplam 32 öğretmenin görev yaptığı okulda 10 Türk öğretmen görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious