Abdullah Gül'e tebrik yağdı

Abdullah Gül'e tebrik yağdı .20957
  • Giriş : 29.08.2007 / 09:05:00

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına seçilmesi Avrupa ve Amerika'da memnuniyetle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok lider Gül'e kutlama mesajı gönderirken, seçimin, Türk demokrasisinin gelişimi açısından önemine vurgu yapıldı.

ABD Başkanı George W. Bush:

ABD Başkanı George Bush, Abdullah Gül'ü telefonla arayarak cumhurbaşkanlığına seçilmesinden dolayı tebrik etti. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da Gül'e gönderdiği kutlama mesajında, "Türkiye'nin demokratik kurumlara bağlılığı ile hukukun üstünlüğü, bir kez daha gücünü ve sağlamlığını kanıtlamıştır." ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği üyeliği için atılım fırsatı olacak

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso:


Cumhurbaşkanlığına seçilen Abdullah Gül'ü kutlayan Barroso, bu gelişmenin Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir atılım getirebileceğini söyledi. Barroso, Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ve halkın seçtiği yeni hükümetin iktidara gelmesinin, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerine yeni, pozitif ve süratli bir atılım ve ilerleme fırsatı oluşturacağını kaydetti.

Türkiye'nin dünyadaki rolünü güçlendirecek

AKPM Başkanı Rene Van der Linden:


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Linden, Gül'ün, Türkiye'yi Avrupa ile daha güçlü bir bütünleşmeye yönelteceğine inandığını açıkladı. Linden, "Gül'ün, tüm Türklerin Cumhurbaşkanı olacağına güvencim tam. Ülkesini AB'ye yakınlaştıracağına ve Türkiye'nin uluslararası sahnedeki rolünü güçlendireceğine şüphem yok.'' dedi.

Gül'ü içtenlikle kutluyorum

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler:


11'inci Cumhurbaşkanı Gül'ü ilk tebrik eden devlet başkanı olan Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Gül'e çektiği telgrafta "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na seçilmeniz nedeniyle, vatandaşlarım adına da sizi içtenlikle kutluyorum. Sorumlulukla dolu olan görevinizin yerine getirilmesinde size çok başarılar, enerji ve 'uğurlu bir el' diliyorum." ifadelerini kullandı. İtalya Başbakanı Romano Prodi, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Almanya Başbakanı Angela Merkel de Gül'e kutlama mesajı gönderdi.

Putin'den Abdullah Gül'e tebrik mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla bir tebrik mesajı gönderdi.

Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamaya göre Putin mesajında, Rusya ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin iki halkın yararına daha da gelişeceğine olan inancının tam olduğunu belirtti. Putin: "Rusya ve Türkiye ilişkileri iki ülke halklarına yararlı olacağı gibi bölgenin istikrar ve güvenliğine de katkı sağlayacak" dedi.

Rusya lideri mesajında her zaman üzerinde önemle durduğu karşılıklı anlayışın ortak çalışma çabasını arttıracağını belirterek: "Karşılıklı anlayış ve ortak çalışma isteği ikili ilişkilerimizi çok yönlü ortaklık seviyesine taşıyacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious