Abdullah Gül'ü duygulandıran gurur

Abdullah Gül'ü duygulandıran gurur.19064
  • Giriş : 22.02.2009 / 15:41:00
  • Güncelleme : 22.02.2009 / 15:51:39

Gül, Tanzanya'nın Darüsselam kentinde, Türkiye'de üniversite eğitimi görmüş Tanzanya vatandaşlarıyla biraradaydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Gül, konakladığı Klimanjaro Kempinski Oteli'ndeki buluşmada, 37 Tanzanya vatandaşıyla tanıştı ve Türkiye'de hangi üniversitelerden mezun olduklarını sordu.

Buluşmada Türkçe konuşan Gül, Tanzanya vatandaşlarına, ''Siz de beni Türkçe dinliyorsunuz. Bundan gurur duyuyorum'' dedi.

İslam Kalkınma Bankası'nda görev yaptığı dönemde Nevzat Yalçıntaş ile oluşturdukları burs sisteminin, Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerin dışında eğitim almalarını öngördüğünü anlatan Gül, burs sistemin iyi şekilde işlediğine Tanzanya'da şahit olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Tanzanya'da büyükelçilik açacağını belirten Gül, ''Ama bizim burada en az 37 tane büyükelçimiz varmış'' dedi.

Gül, bir araya geldiği Tanzanyalılara, Türkiye'nin en güzel okullarında okuduklarını hatırlatarak, şöyle seslendi:

''Hepinizle iftihar ettim. Kendi ülkenize liderlik edin, kalkınmaya önderlik edin. Ülkeniz için gece gündüz çalışın. Darüsselam'ın anlamı 'barış yurdu'. Böyle güzel bir şehrin ve ülkenin gelişmesine ne kadar katkı yaparsanız, biz de Türkiye'de o kadar mutlu olur, kendimizi görevimizi yapmış addederiz. Türkçe'yi unutmayın. Türkiye'deki dostlarınızla iletişiminizi sürdürün. Arada sırada Türkiye'ye gelin.''

-''HEY GİDİ GÜNLER''-

Türkiye'de öğrenim gören Tanzanyalı İbrahim Raşid, Türkçe yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Gül'ü ''Tanzanya'ya hoşgeldiniz'' diyerek karşıladı.

Türkiye'de kendilerine yüksek öğrenim imkanı verildiği için arkadaşları adına Gül'e teşekkür eden Raşid, ''Türklerle yaşadık, kültürünü öğrendik. Güzel günler yaşadık, dostluklar edindik. Kısacası 'Hey gidi günler' diyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'de üniversite eğitimi alan 200 kadar Tanzanyalı arasında Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi'nin de bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*