"Abdullah Gül'ü ikinci ülkesi Sudan'a davet ediyorum"

  • Giriş : 21.01.2008 / 17:30:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 17:36:01

Resmi ziyaret çerçevesinde Ankara'da temaslarda bulunan El Beşir, Cumhurbaşkanı Gül'le görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmet El Beşir, "şu anda Darfur'da gerçek cinayet işleyenlerin, Avrupa'dan ve başkalarından yardım alan kişiler olduğunu" öne sürdü.

Resmi ziyaret çerçevesinde Ankara'da temaslarda bulunan El Beşir, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkünde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında El Beşi'e, Darfur bölgesinde savaş suçu işlemekle suçlanan hükümet yanlısı Cancavid liderlerinden Musa Hilal'in hükümette görevlendirilmesine ilişkin atamasını nasıl değerlendirdiği soruldu.

Musa Hilal'in Sudan vatandaşı olduğunu, Darfur'da çok etkin bir kişiliğe sahip olduğunu ve liderliği sayesinde, bulunduğu bölgede istikrar ve güvenliğe katkısının bulunduğunu ifade eden El Beşir, "Biz Sudan'da Sayın Hilal'e karşı yapılan bu suçlamaların gerçek dışı olduğuna inanmaktayız. Şu anda Darfur'da gerçek cinayet işleyen kişiler, Avrupa'dan ve başkalarından yardım alan kişilerdir" diye konuştu.

El Beşir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Darfur'u ziyaretinden sonra Türkiye'nin Darfur halkına yapmış olduğu büyük yardımları büyük takdirle karşıladıklarını söyledi.

Darfur'un yüzde 90'ında güvenliğin sağlandığını ve Darfur'un çok güvenli bir bölge haline geldiğini belirten El Beşir, şimdi bölgede yüzde yüz güvenliği sağlamak için ellerinden gelen bütün çabayı harcadıklarını söyledi.

Ülkenin güneyinde de güvenliğin tesis edildiğini ifade eden El Beşir, "ulusal merkezler ve halk hareketi arasında güzel bir diyalog oluştuğunu, bunun da barışa büyük katkısının olacağını" kaydetti.

Açıklamasında, Türkiye ile Sudan arasındaki ilişkilere de değinen El Beşir, iki ülkenin tarihe dayanan çok köklü ilişkilere sahip olduklarını ve iki halk arasında büyük dostluğun bulunduğunu söyledi.

El Beşir, iki ülke ilişkilerinin siyasi ve ekonomik alanlarda son dönemde büyük gelişme kaydettiğini de belirterek, Türk şirketlerinin ve özel sektörünün Sudan'da övgüye değer çalışmalar yaptığını ve bu çalışmaların ileride Sudan'ın kalkınmasına çok büyük yararlar sağlayacağına inandığını kaydetti.

Sudan'da, petrol, doğal gaz ve madencilik başta olmak üzere çalışma alanlarının çok geniş olduğunu ifade eden El Beşir, sanayinin yanı sıra inşaat ve tarım alanlarında da büyük imkanlara sahip olduklarını söyledi.

El Beşir, Sudan'daki bu imkanlarla birlikte Türkiye'nin tekniği ve tecrübelerinden de faydalanmak istediklerini kaydetti.

Türkiye'ye gösterdiği konukseverlik için teşekkür eden El Beşir, "Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ikinci ülkesi Sudan'a davet ediyorum. İnşallah bu davete icabet edecektir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious