Abdullah Gül'ü kızdıran AB tehdidi

Abdullah Gül'ü kızdıran AB tehdidi.14316
  • Giriş : 06.04.2009 / 00:38:00
  • Güncelleme : 05.04.2009 / 23:17:18

Rasmussen’in NATO’nun Genel Sekreteri olarak belirlenmesi, Türkiye-AB arasında gerginliğe neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Ankara'nın, Rasmussen'e itirazının, Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü. Rehn, 'Türkiye, çok beğenilen Rasmussen'i desteklemeyerek hata yapıyor'' derken, 'ifade özgürlüğü'' ilkesinden söz etti ve Ankara'nın tavrının, Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü. Rehn, 'Bu durumda, AB üyesi ülkeler ve AB vatandaşları, ifade özgürlüğü gibi değerler konusunda Türkiye'nin uyum düzeyini sorgulayacaklar'' dedi.

BU AYRI BİR KONU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Olli Rehn'in sözlerine sert tepki tepki gösterdi. Gül, 'Açık olarak ifade edeyim; Sayın Rehn'in açıklaması, eğer sabah saatlerinde netice elde edilmemiş olsaydı, olacak işi olmaz ederdi. Biz NATO toplantısındayız; AB toplantısında değildik. Bunu değerli muhataplarımıza da söyledim. Bunlar birbirleriyle ilgili konular değildir. Eğer öyle olsaydı, biz de başka şeyleri de masaya getirirdik. O zaman da, Avrupa kültürüne yakışmayan bir çalışma ortamı oluşurdu' dedi. Gül, Rehn'in açıklamalarının ardından Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Rehn'i telefonla arayarak Türkiye'nin tepkisini ilettiğini söyledi.

BURASI AB DEĞİL NATO

Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile sohbet ederken. Gül, “AB içinde biz bu kararı aldık” diyen Avrupalı müttefiklere, “Burası AB değil, NATO. Kararı burada, birlikte alırız” yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*