Abdullah Gül'ü kızdıran soru?

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Gül,Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmak için Belgrad'a hareketinden önce soruları yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin nisan sonunda Irak'ın kuzeyine operasyon düzenleyebileceği haberleriyle ilgili olarak daha önce çok önemli açıklamalar yapıldığını söyledi. Gül, "Bunlara ilave ayaküstü her çıkan demece, her çıkan başlığa cevap vermek istemiyorum. Ama, Türkiye'nin görüşünü ve kararlılığını herkes biliyor. Son yaptığımız açıklamalar gayet açık" dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmak üzere Belgrad'a hareketinden önce soruları yanıtlayan Gül, Türkiye'nin böyle bir operasyona hazırlık içinde olup olmadığının sorulması üzerine şöyle konuştu:
"İsterseniz saatini, tarihi söyleyeyim sizlere. Bunlar ayaküstü konuşulacak konular değildir. Bununla ilgili dikkatli açıklamalar daha önce yapılmıştır."

Türkiye'nin 1 Mayıs itibariyle Sırbistan'dan KEİ dönem başkanlığını devralacağını söyleyen Gül, dönem başkanlığı sırasında KEİ'nin kuruluşunun 15. yıldönümü vesilesiyle İstanbul'da bir zirve yapılacağını belirtti.

Gül, Belgrad'da düzenlenecek toplantı vesilesiyle KEİ bünyesinde müzakere edilerek sonuçlandırılan, "Karadeniz Çevre Otoyolu Projesi", "Karadeniz'de Deniz Otoyollarının Geliştirilmesi" ve "KEİ Ülkeleri Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği"ne dair üç mutabakat muhtırasının imzalanacağını açıkladı.

Karadeniz Otoyolu Projesi"nin tanıtımına da değinen Gül, Belgrad'dan hareketle tüm KEİ ülkelerini Karadeniz'in etrafından dolaşarak mayıs sonunda İstanbul'a varacak olan KEİ TIR Konvoyu'nun resmen yola çıkarılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious