Abdullah Gül'ün babası sevindi

Abdullah Gül'ün babası sevindi.12297
  • Giriş : 01.11.2008 / 12:52:00

Cumhurbaşkanlığı 'Büyük Ödülü'nü Yaşar Kemal'in ödül almasına en az onun kadar sevinen bir isim daha var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kim mi? Tabii ki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün babası Ahmet Hamdi Gül! 'Bu ödülle Hamdi Gül'ün ne alâkası var?' demeyin! Çünkü Hamdi Gül ve Yaşar Kemal bir anlamda asker arkadaşı. Nasıl mı?

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü açıklandı bildiğiniz gibi. Ödül, edebiyat dalında Yaşar Kemal, mimari dalında Turgut Cansever ve müzik dalında Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'ya verildi. Her biri kendi alanlarında ödülü fazlasıyla hak ediyor bu isimlerin. Bana kalırsa bu ödüle en fazla Yaşar Kemal sevinmiş olmalı. Çünkü Orhan Pamuk'un Nobel almasından sonra Yaşar Kemal, belli etmese de biraz buruktu. Bu burukluk bu yıl Frankfurt Kitap Fuarı'nda da yüzüne yansımıştı. Orhan Pamuk 'star' gibi dolaşırken, o mütevazı bir yazar edasıyla duruyordu. Yaşar Kemal'in ödül almasına en az onun kadar sevinen bir isim daha var. Kim mi? Tabii ki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün babası Ahmet Hamdi Gül! 'Bu ödülle Hamdi Gül'ün ne alâkası var?' dediğinizi duyuyor gibiyim...

Anlatayım: Yaşar Kemal, Kayseri'de askerlik yaparken Ahmet Hamdi Gül de Kayseri Tayyare Fabrikası'nda çalışıyordu. Hamdi Gül'ün Yaşar Kemal'e burada epey yardımı dokunmuş. Hamdi Gül, Yaşar Kemal'e 'Karaoğlan' diye hitap ediyormuş, hâlâ da öyle... Hatta Yaşar Kemal, yıllar önce bir sohbette Abdullah Gül ile karşılaşınca Hamdi Bey'e selam söylemiş. Tabii Abdullah Gül buna epey şaşırmış; ama 'Babamla nereden tanışıyorsunuz?' demeye fırsat bulamamış. Aynı soruyu daha sonra babasına sormuş ve Karaoğlan'ın askerlik macerasını, Kayseri günlerini ondan dinlemiş. Kim derdi ki bir gün o Ahmet Hamdi ustanın oğlu Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak ve Karaoğlan'a ödül vermek ona nasip olacak!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*