Abdullah Gül'ün Orta Asya açılımı

Abdullah Gül'ün Orta Asya açılımı.20957
  • Giriş : 30.11.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 30.11.2008 / 00:08:27

Gül, "amaç 3 ülke arasındaki ilişkileri ileri düzeylere götürmektir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarıyla görüşmelerinin, 3 ülke arasındaki ilişkileri, işbirliğini ve yakınlaşmayı çok daha ileri düzeylere götürmeyi amaçladığını belirterek, "Bu, aynı zamanda diğer Türk dünyasına da örnek olmaktadır. Burada sadece spesifik bir mesele değil, çok geniş meseleler de konuşuldu" dedi.

Türkmenistan'dan ayrılmadan önce, Türkmenbaşı Havaalanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gül, Türk dünyasıyla ilişkilerin güçlenmesi için gereken herşeyi yaptıklarını söyledi. Türkmenbaşı'nda, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile biraraya gelmelerinin, simgesel olmanın ötesinde bir anlam taşıdığına işaret eden Gül, Berdimuhammedov ve Aliyev'e daha önceki görüşmelerinde "Üçümüz rahat bir ortamda, hatta kravatsız bir şekilde biraraya gelelim, meselelerimizi konuşalım, sohbet edelim" önerisini götürdüğünü, bunun da kabul gördüğünü söyledi.

Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki yakınlaşmanın herkesi memnun ettiğini belirten Gül, "Kardeşler arasındaki ilişki ne kadar artarsa o kadar seviniriz. Buna Türkiye'nin müdahil olması ayrıca bir önem arzetmektedir. Bugün başbaşa, üçümüz çok geniş konuları konuştuk" dedi.

Türk, Türkmen ve Azeri sanatçıların sergilediği kültürel programın önemine de değinen Gül, 3 devletin bir ulus olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi. Bu devletlerin, dillerinin ayrı, din, kültür ve geleneklerinin aynı olduğunu belirten Gül, "Aslında giydikleri folklorik kıyafetler bile birbirinin benzeri. Dolayısıyla hepsinin esas, temel ve özü aynı. Bunu bir kez daha hem kendi aramızda yaşamış olduk, hem de herkese göstermiş olduk. Ben bu ziyaretten çok mutlu bir şekilde dönüyorum" diye konuştu.

Gül, bir soru üzerine, enerjiyle ilgili konuları "çok büyük ve önemli meseleler" olarak niteleyerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in, Türkmenistan, İran ve Kazakistan'a yaptığı ziyaretlerin, Türkiye ile bu ülkeler arasındaki ilişkilerin ne denli sıkı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Bir gazetecinin, Türk sanatçı Nilgün Kızılcı ve Türkmen Kerimberdi Gurbanaliyev'in "Türkmen Gelini" türküsünü birlikte seslendirdiklerini hatırlatması üzerine de Gül, şunları kaydetti:

"Bir Türkmen ile bir Türk aynı türküyü söylüyor, gördünüz. Aynı türkü aynı kelimelerle ifade ediliyor aslında. Bütün bunlar bizim birbirimize nasıl yakın olduğumuzu, birbirimizin nasıl akrabası ve kardeşi olduğumuzu göstermektedir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*