Abdullah Gül'ün sürpriz konuğu

Abdullah Gül'ün sürpriz konuğu.12369
  • Giriş : 14.07.2008 / 16:15:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı, emekli büyükelçi Rıza Türmen ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen yemek yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Türmen, Köşk'ten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün daveti üzerine öğle yemeği yediklerini belirterek, ''Sayın Cumhurbaşkanı ile bizim eski bir hukukumuz vardır. Sayın Cumhurbaşkanı eskiden Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne giderken o dönemden kalma bir hukukumuz vardır. Anılarımızı tazeledik'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün AİHM'deki gelişmeleri yakından izlediğini gördüğünü belirten Türmen, Gül'ün AB sürecine de çok önem verdiğini ifade etti. Kendisinin de bu konudaki bilgi ve tecrübelerini Cumhurbaşkanı Gül'e aktarma fırsatı bulduğunu anlatan Türmen, yemekte küreselleşmenin hukuk üzerindeki etkilerini, Avrupa standartlarını Türkiye'ye getirmenin yollarını konuştuklarını söyledi.

Türmen, gazetecilerin, yemekte ''Ergenekon Soruşturması'' ve AK Parti hakkındaki kapatma davasının gündeme gelip gelmediği sorularına, ''Hayır, bu konular gündeme gelmedi. Ergenekon davası ile ilgili Cumhurbaşkanı ile görüşülecek bir şey yok zaten'' karşılığını verdi.

Rıza Türmen, bir gazetecinin, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan ve tahliyesinin ardından yaşamını yitiren iş adamı Kuddusi Okkır'ın eşinin, ölüme ilişkin süreci AİHM'e taşıyacağını söylediğini hatırlatarak, ''Yıllarca orada yargıçlık yapmış bir kişi olarak sonucun ne şekilde çıkacağını umarsınız?'' sorusuna ise ''Bu konuda hiçbir şey söyleyemem, açılmamış bir dava ile ilgili... Başvuru yapacağına göre hukuk süreci tabii ki devam edecektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*