Abdullah Öcalan: Keşke Turgut Özal'ı dinleseydim

Abdullah Öcalan: Keşke Turgut Özal'ı dinleseydim.5343
  • Giriş : 01.12.2007 / 00:06:00
  • Güncelleme : 30.11.2007 / 23:43:04

Bölücü başı Abdullah Öcalan avukatlarına bir dönemin perde arkasını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kürt sorununa yaklaşımına değinen Öcalan, "Özal'ı yeterince anlamadım keşke biraz daha fazla diyalog geliştirseydim. O ciddiydi görüşlerinin arkasında durdu. Bize de haber gönderdiğinde korkmayın hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz diyordu. Ben ilkin çok şaşırdım, bu yaklaşımı göstereceğini beklemiyordum. İşte şöyle yapın böyle sonuç alırız diye yol yöntem bile tartışıyordu, söylediklerinin arkasında durdu. Özal'ın ölümü işte her şeyi yarım bıraktı. Özal ciddi bir devlet adamıydı Sayın Erdoğan da o ciddiyeti göremiyorum.

ECEVİT ADINA GELEN BİRİ VARDI
Türkiye'ye getirildiği ilk yılları ve Başbakan Ecevit'i değerlendiren Öcalan, bir döneme ışık tutacak şu değerlendirmeyi yaptı: 'Sorgu döneminde direkt Ecevit adına gelen biri de vardı. Başbakanlık adına buradayım dedi.

RAHŞAN AFFI ASLINDA GENEL AFTI
cevit'te biliyorsunuz 2000'lerde bir af tartışması geliştirdi. Aslında Ecevit bununla soruna çözüm arıyordu sonradan bunu engellediler, MHP buna karşı çıktı, yönetici kadro dışında kalsın gibi tartışmalarla bu affı basit, adi suçlar için af haline getirdiler, Rahşan affı diyorlar. Aslında Ecevit'in belli bir çözüm iradesi vardı ancak MHP buna rezerv koydu. O dönem bunu engelledi eğer bu geliştirilseydi belki şimdiye kadar bu sorun çözülmüş olurdu.

ENSONHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious