Abdullah Öcalan ne yapıyor?

Abdullah Öcalan ne yapıyor?.10656
  • Giriş : 14.02.2008 / 23:51:00

Öcalan'ın sağlığına büyük önem gösteriliyor, özel program uygulanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan, İmralı Adası'nda 9 yılını doldurdu. İdam cezasına çarptırılan ancak AB'ye uyum yasaları kapsamında idam cezası kaldırıldığı için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını İmralı'da çeken Abdullah Öcalan, düzenli doktor kontrolunda tutuluyor ve kuş gribine karşı bile korunuyor.

Abdullah Öcalan, 110 kilo geldiği İmralı Adası"nda 84 kiloya düştü ve bu sağlıklı kilosunu hep korudu.

Her gün pratisyen doktor kontrolünden geçen Öcalan'ı 15 günde bir kardiyolog, psikolog ve dahiliye uzmanınden oluşan heyet muayene ediyor.

Sağlığına çok dikkat edilen Öcalan, hers akşam saat 22.00"de yatıp, sabah saat 06.30"da kalkıyor.

Askere verilen ve 2000 kaloriden oluşan karavanadan yiyor.

Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez toplam bir saat spor yapıyor.

Öcalan, her gün düzenli olarak gazete ve kitap okuyor.

9 YILDA 6 KEZ HÜCRE CEZASI

Güvenlik kamerasından 24 saat gözetlenen Abdullah Öcalan'ın, yakalandığı ilk günlerdeki sakinliğini, idam edilmeyeceğini anlayınca bıraktı.

Avukatları ve kardeşleriyle yaptığı görüşmelerde, örgüte talimat gönderdiği ileri sürülen Abdullah Öcalan disiplinsiz davranışları nedeniyle 9 yıllık sürede 6 kez hücre cezasına çarptırıldı. Öcalan"a en son hücre cezası 25 Ağustos 2007 günü verildi. Cezasını 25 metrekarelik koğuşunda çeken Öcalan, hücre cezası aldığı süre içersinde kitap, gazete okuyamıyor, radyo dinleyemiyor, kardeşleriyle görüşemiyor.

KUŞ GRİBİNDEN KORUNUYOR

İmralı Adası"nda 1000"den fazla asker tarafından, denizden, havadan ve karadan özel olarak korunan Abdullah Öcalan için İmralı Adası"nın çevresi elektronik tel örgülerle donatıldı.

Kamera sistemi ile denetlenen İmralı Adası"nda, kuş gribine karşın özel önlem alındı. Abdullah Öcalan"ın havalandırmaya çıktığı özel avlunun üzeri, kuşların girememesi için özel tel örgülerle kapatıldı.

OKUDUĞU KİTAPLAR

Abdullah Öcalan'a avukatları her görüşte kitaplar getiriyor. Avukatlarından İbrahim Bilmez, Öcalan"ın bu zamana kadar, İngiliz toplumbilimci Anthony Giddens'in, "Modernliği anlamlandırmak", "Siyaset sosyolojisi ve toplumsal teori", "Ulus, devlet ve şiddet", İranlı yazar Abbas Veli"nin "Kapitalizm öncesi İran - kuramsal bir tarih", Rall Schmitt"in "Parlamenter demokrasinin kılıcı", Benjamin Barber"in "Güçlü demokrasi" ve Bernart Levis"in "Ortadoğu"nun çoklu kimliği" gibi kitapları okuduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious