Abdullah Öcalan: "PKK'dan silah bırakmasını isteyebilirim"

Abdullah Öcalan:
  • Giriş : 17.05.2008 / 22:52:00

Abdullah Öcalan operasyonlar sonucu köşeye sıkışan PKK hakkında ilginç bir teklifte bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öcalan, terör örgütü PKK'dan sınır dışına çekilmesini ve silah bırakmasını isteyebileceğini söyledi.

Güney Afrika'da uygulanan 'Hakikat ve Uzlaşı Komisyonu' benzeri bir yapılanma öneren Öcalan, Başbakan ve muhalefet liderlerine şöyle seslendi, "Bir çözüm geliştirilebilir, bir çözüm geliştirilirse ben de burada demokratik çözüme ilişkin üzerime düşeni yaparım. Hatta ciddi bir adım atılırsa PKK'nın tamamen sınır dışına çekilmesi ve silah bırakması için öneride bulunabilirim, çağrıda bulunabilirim. Güney Afrika'da olduğu gibi bir 'Hakikat ve Uzlaşı Komisyonu' kurulabilir. Parlamentonun onayıyla olması şart değil. Parlamentonun bilgisinin olmasıyla da olabilir. Bu komisyon Türkiye'nin ortalama vicdanı olabilir. "

NASIL TESLİM EDİLDİĞİNİ ANLATTI

Türkiye'ye getirildiğinde sorgusunda 4 istihbarat temsilcisinin bulunduğunu söyleyen Öcalan, Genelkurmay adına Kıvrıkoğlu'nun da temsilci olarak sorguda bulunduğunu öne sürdü.

Öcalan, görüşmede Yunanistan'da açılması planlanan davaya da değindi. "Beni Yunanistan Büyükelçiliği'nden zorla çıkardılar." diyen Öcalan teslim edilme sürecini şu sözlerle anlattı;

"Benim Yunanistan'a iltica başvurum vardı, buna ilişkin başvurumu yapmıştım. Uçak İsviçre'den getirilmişti, CIA uçağıydı. Havaalanına giderken şoför belki on kez durdu, dolandı, ben o zaman anlayamamıştım. Daha sonra jeepi bilerek uçağa çarptırdı, uçak bozuldu, bir süre bekletildik. Ben yine anlayamadım. Onlar, şoförler anlamıştı, biliyorlardı. Yunan görevlilerin bir kısmı bu süreçte görev almışdı. Bir kısmı da benim teslim edilmemden rahatsızdı."

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious