Abdullah Öcalanın mesajı / mektubu!

Abdullah Öcalanın mesajı / mektubu!.14268
22.03.2013 / 09:31:24

Abdullah Öcalan, milyonlarca kişinin beklediği mesajını BDP aracılığıyla gönderdi, Nevruz'da da okuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Hükümetin başlattığı çözüm sürecinde tarihi bir aşama daha geride bırakıldı ve uzun temaslardan sonra Abdullah Öcalan, PKK’ya silahları susturma ve sınır dışına çekilme mesajını verdi. Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında mesajı Kürtçe ve Türkçe olarak okunan Abdullah Öcalan, yeni bir dönem başladığını söyleyerek “Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor. Siyasi, sosyal ve ekonomik yanı ağır basan bir süreç başlıyor; demokratik hakları, özgürlükleri, eşitliği esas alan bir anlayış gelişiyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” dedi. Öcalan’ın Misak-ı Milli, bütünleşme, Türk ve Kürtler’in İslam bayrağı altında olduğuna yönelik mesajları da dikkati çekti. Öcalan’ın 5 sayfadan oluşan mektubunu, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında platforma ellerinde mektuplarla çıkan, İmralı’ya giden 2. ve 3. heyette yer alan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder okudu.- ABDULLAH ÖCALAN DİYARBAKIR’DA OKUNAN MEKTUBUNA BÖYLE BAŞLADI -

Türkiye halkı...

Öcalan, mesajına, Nevruz’u kutlayan, kardeş halklara, Ortadoğu ve Ortaasya halklarına, “halkların en eskilerinden” olarak nitelediği Kürtler’e “selam” göndererek başladı. Öcalan, kamuoyuna, “Saygıdeğer Türkiye halkı” diye seslendi. Öcalan’ın, çözüm sürecinde silahsızlanma ve sınır dışına çekilmeyi başlatan tarihi mesajının ana hatları şöyle:
-  Nevruz ateşiyle yüreği tutuşan, meydanları hınca hınç dolduran yüz binler, milyonlar artık barış diyor, kardeşlik diyor, çözüm istiyor. İçinde doğduğumuz çaresizliğe, bilgisizliğe, köleliğe karşı bireysel isyanımla başlayan bu mücadele her türlü dayatmaya karşı bir bilinci, bir anlayışı, bir ruhu oluşturmayı amaçlıyordu. Bugün görüyorum ki, bu haykırış bir noktaya ulaşmıştır.
-  Bizim kavgamız hiçbir ırka, dine, mezhebe veya gruba karşı olmamıştır, olamaz. Bizim kavgamız ezilmişliğe, bilgisizliğe, haksızlığa, geri bırakılmışlığa her türlü baskı ve ezilmeye karşı olmuştur. Bugün artık yeni bir Türkiye’ye, yeni bir Ortadoğu’ya ve yeni bir geleceğe uyanıyoruz.

DAĞLAR KARDEŞTİR

-  Binlerce yıllık bu büyük medeniyeti farklı ırklarla, dinlerle, mezheplerle kardeşçe ve dostça birlikte yaşayan, birlikte inşa eden Kürtler için Dicle-Fırat, Sakarya-Meriç’in kardeşidir. Ağrı ve Cudi Dağı, Kaçkar ve Erciyes’in dostudur. Halay ve Delilo, Horon ve Zeybek’le hısım-akrabadır. Bu büyük medeniyet, bu kardeş topluluklar, siyasi baskılarla, harici müdahalelerle grupsal çıkarlarla birbirlerine düşürülmeye çalışılmış hakkı, hukuku, eşitliği ve özgürlüğü esas almayan düzenler inşa edilmeye çalışılmıştır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*