Abdullatif Şener, Suriye'de

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, resmi bir ziyaret için Suriye’nin başkenti Şam’a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suriye Hava Yollarına ait uçakla Şam’a gelen Bakan Şener’i, Suriye’nin Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Gayyas Ceratil ve Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Halit Çevik karşıladı. Havaalanında bir süre dinlenen Bakan Şener, ziyaret ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Suriye Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Ceratli Türkiye heyetini Suriye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; "Devlet Başkanımız Beşşar Esad’ın Türkiye ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ikili ilişkiler çok iyi seviyeye geldi. Bu ilişkileri daha iyi seviyeye getirmek istiyoruz. Siyasi alandaki en yüksek seviyedeki ilişkileri, ekonomik, ticaret ve kültürel alanda da geliştirmek istiyoruz." dedi.

Bakan Şener ise, Suriye’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek; "Suriye’nin Ekonomiden Sorumlu Bakanı Derdai’nin daveti üzerine geldim. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri ana gündemlerimiz olacak. Yarın Devlet Başkanı Esad ve Başbakanla görüşmelerimiz olacak. " şeklinde konuştu,

İki ülke arasındaki ticaret hacminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Şener; "İki ülke arasındaki ticaret hacmi 1 milyar doları bulmuştur. İki ülke arasındaki potansiyel bunun çok üzerinde bunu nasıl artırabiliriz bunları gözden geçireceğiz. Buraya 25 kişilik bir heyetle geldik. Karşılıklı yapacak çok iş olduğuna inanıyorum."diye konuştu.Yapılan konuşmanın ardından Şener ve beraberindeki heyet dinlenmek üzere havaalanından otellerine hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious