Abdullatif Şener hükümete öneride bulundu

  • Giriş : 23.10.2007 / 00:48:00
  • Güncelleme : 23.10.2007 / 00:50:38

Yeni kurulan Kastamonu Üniversitesinin akademik yılı düzenlenen törene katılan Abdullatif Şener, PKK ve sınır ötesi konularında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni kurulan Kastamonu Üniversitesinin akademik yılı düzenlenen törenle açıldı. Kastamonu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda düzenlenen tören, Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende katılan eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, gazetecilerin terör olaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı. ''Terör uluslararası bir suçtur. Terör örgütlerinin imha edilmesi için uluslararası işbirliği şarttır. Dolayısıyla Türkiye yıllardır PKK terör örgütünün eylemleriyle muhatap olmaktadır'' diyen Şener, son günlerde de çok sayıda askerin vatan topraklarını korumak için canlarını feda ettiğini ve şehit olduğunu hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu örgütün (PKK) eylemleri devam ederken, Türkiye'nin kararlılıkla olayların üzerine gitmesi gereklidir. Bu maksatla Meclis'ten bir tezkere çıkmıştır. Bu tezkere yetkiyi Bakanlar Kurulu'na vermektedir. Bakanlar Kurulu, muhtemel bir operasyonun kapsamını ve zamanını belirleyecektir. Ona göre güvenlik birimleri operasyon yapacaktır. Burada asıl üzerinde durulması gereken nokta uluslararası camianın olaya nasıl baktığıdır.'' Uluslararası işbirliğini gerektiren bir alanda Türkiye'nin herhangi bir eyleme girmemesini söylemenin tamamiyle haksızlık ve yanlış olduğunu vurgulayan Şener, ''Bunu doğru karşılamıyoruz. Ben Türkiye'nin terör örgütünü ortadan kaldırma hakkı olduğunu ve bunu gerçekleştirecek gücü bulundurduğuna inanıyorum. Her hangi bir operasyon yapıldığı taktirde şu anda olumsuz beyanda bulunan ülkelerin, işi beyan dışına taşıyacağını düşünmüyorum'' dedi.

Abdüllatif Şener, ''Etkili bir operasyon yapılması gerekiyorsa bunu hükümet gerçekleştirecektir. Operasyonun askeri açıdan sonuca ulaşıp ulaşmayacağı hesapları güvenlik birimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Her hangi bir gereklilik anında bugüne kadar yapılan birikimler, yapacağımız işin etkili olmasını sağlayabilecek niteliktedir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious