Abdüllatif Şener MKYK'ya katılacak mı?

Abdüllatif Şener MKYK'ya katılacak mı?.15699
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:59:00

Parti ile yollarını ayıran Abdüllatif Şener kritik MKYK'ya katılacak mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma istemli iddianameyi gündeme almasından sonra, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin izleyeceği yol, aralarında AKP ile yollarını ayıran Abdüllatif Şener'in de bulunduğu 50 kişiden oluşan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda bugün karara bağlanacak.

Kapatma davasına karşı Anayasa değişikliğine hazırlanan Adalet ve Kalkınma Partisi'nde gözler Merkez Karar Yönetim Kurulu'na çevrildi. AK Parti'nin bundan sonra izleyeceği yol haritası partinin en üst karar organının bugün saat 15.00'de yapacağı toplantıda belirlenecek. Merkez Karar Yönetim Kurulu Bakanlar Kurulu'nun ardından toplanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bu süreçte hem savunma hazırlığı hem de Anayasa Değişikliği konusunda tam yetki verilecek. Partinin hukukçu vekilleri Kurul'a Anayasa Değişikliği konusunda bir haftadır üzerinde çalıştıkları raporu sunacak.

Raporda siyasi parti kapatmayı zorlaştıracak formüller alternatifli şekilde yer alıyor. Toplantıda Anayasa değişikliğinin ayrıntılarıyla değerlendirilmesi bekleniyor. Muhalefetle yapılacak görüşmeler, referandum seçeneği de ele alınacak başlıklardan.

Kurul'un gündeminde Avrupa Birliği reformları da var. 10'uncu reform paketi adı altında hayata geçirilecek reformların ayrıntılarına Bakanlar Kurulu'nda karar verilecek.

Bundan sonra AB reformlarına ağırlık verecek olan AKP, Merkez Yürütme Kurulu'nda ayrı bir bakanlık oluşturmayı da tartıştı. Konunun yarınki toplantıda da değerlendirilmesi bekleniyor. AB Bakanlığı kurulup kurulmayacağı konusunda da son sözü Başbakan Erdoğan söyleyecek.

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious