Abdullatif Şener: Öfke sanat değildir

Abdullatif Şener: Öfke sanat değildir.7485
  • Giriş : 16.02.2008 / 12:59:00

Eski Bakanı A. Şener, Başbakan Erdoğan'ın “Öfke de hitabet sanatıdır” sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada öfkenin hitabet sanatı olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullatif Şener, Türkiye'de soğuk savaş dönemi siyaset tarzının devam ettiğini söyledi. Mevcut siyasi ortamın kendisine 80 öncesini hatırlattığını ifade eden Şener, "Soğuk savaş döneminde oluşan yapı zararlı olmuştur. Dünyaya daha iyi bakmak için o dönemin kültürünü ortadan kaldırmamız lazım." dedi.
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) aylık olağan toplantısına katılan Abdullatif Şener, başörtüsü tartışmalarına ilişkin mesajlar verdi.

"Toplumsal kültürün oluşmasında en etkili güç siyasettir." diyen Şener, Türkiye'deki yürütülen siyaset tarzını eleştirdi: "Aldığı zaman eline mikrofonu veya konuşmaya başladığında birilerine veryansın edeceksin. Yerden yere çalacaksın. Demokrasinin gerektirdiği bir eleştiri kültürünün de ötesine geçeceksin. Bunun sonucunda birbirine güvenmeyen birbirlerine karşı tehdit ve tehlike algıları içerisinde bulunan insanlardan oluşan bir toplum çıkar ortaya. Bunu siyasetin tarzı yapıyor. Aslına bakarsanız. Bu tarz bana 80 öncesini hatırlatıyor."

ÖFKE YANLIŞ BİR HİTABET BİÇİMİ

Şener, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün Başbakan'ın 'öfke bir hitabet sanatıdır' sözlerinin doğru bir yaklaşım olup olmadığını sorması üzerine bunun yanlış bir hitabet biçimi olduğunu söyledi. Şener, şöyle konuştu: "Öfkeli konuşmak bir sanat olmaz. Bir hitabet biçimi olabilir. Bir hitabet tarzı olabilir ama hiçbir zaman bir hitabet sanatı olmaz. Diğer taraftan bu biçim de şık olmaz. Faydalı biçim olmaz. Yanlış bir hitabet biçimi olur. Zararlı bir hitabet biçimi olur."

Eski Başbakan Yardımcısı, Türkiye'deki kutuplaşmalardan rahatsız olduklarını dile getiren işadamlarına da siyasetin tatlı ve güzel sözler sarf etmesi halinde Türkiye'de pek çok şeyin değişebileceğini ifade etti. Kutuplaşmaların önüne geçebilmek için siyasetin düzgün ve nezih yapılarak ülke insanına zarar verilmemesi gerektiğinin altını çizen Şener, "İhtilaflar oluşturmadan yolumuza devam etmek en sağlıklı zemindir. Ama iş böyle gitmiyor. Bütün sorunlar da buradan kaynaklanıyor. Ülkede bazı sorunlar olabilir. Bu sorunların üzerinde kavga etmek doğru değil. Yani siyasetin çalışma biçiminde sorunlar üzerinden kavga etmek, ayrışmalar ortaya çıkarmak yerine sorunları ciddi bir şeklide nasıl çözebiliriz diye arayışların olması gerekir diye düşünüyorum." diye konuştu.

Laikliğin herkesin ortak duyarlılığına hitap eden, ülkenin birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü ifade eden bir kavram olduğuna işaret eden Doç. Dr. Abdullatif Şener, "Ama Türkiye'de böylesine bir kavram bile kavgaya neden oluyor. Demek ki, yaklaşım ve yöntem tarzında bir bozukluk var. Bunun aşılması lazım." ifadelerini kullandı. Şener, vatandaşın topyekun iyiye prim vermesi gerektiğini vurguladı. Toplumda ve insanlarda güzel ve doğru duyguların uyandırılmasını isteyerek "Hep doğru ve güzel ölçülere vurgu yaparsak bu dalga dalga ülkeye yayılır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious